Համացանցը պայթեցրած արշավը վերադարձել է նոր լոգոներով։ Evoca-ի մարքեթինգի և PR-ի վարչության ղեկավար Լյուսի Սարուխանյանի հարցազրույցը Երևան ամսագրին։
23.10.2024
Հասարակ հրապարակումից մինչև համաշխարհային լրատվականներ
Ինչպես համավարակի օրերին դրական ու թեթև քոնթենթ ստեղծելու նպատակով Evoca-ում հորինեցին հայկական համացանցի ամենահաջողված արշավներից մեկը, իսկ այս տարի վերադարձան շարքին, որպեսզի հարգանքի տուրք մատուցեն Սերգեյ Փարաջանովին։ Պատմում է Evoca-ի մարքեթինգի և PR-ի վարչության ղեկավար Լյուսի Սարուխանյանը։
Արվեստով հաղթահարենք համավարակը
Մի քանի տարի առաջ էր, համավարակ էր, ամեն ինչ փակ էր, բանկն աշխատում էր սահմանափակ ռեժիմով, մենք էլ բոլորս նստած էինք մեր տներում ու մտածում, թե ինչ հետաքրքիր պորդուկտներ ու արշավներ կարելի է մտածել՝ այդ տարօրինակ ու լարված օրերը մի քիչ հետաքրքրացնելու համար։ Անհրաժեշտ էր ստեղծել դրական, կրեատիվ ու թեթև քոնթենթ սոցիալական ցանցերի համար։ Որոշեցինք արվեստի հետ կապված հրապարակում ստեղծել, հետո էլ մտածեցինք՝ ինչու չհամատեղել մեր բրենդը՝ արվեստի հսկաների ժառանգության հետ։ Էդպես մտածեցինք այս շարքը, որում Evoca-ի լոգոն պատկերված է ամենատարբեր մեծ նկարիչների ոճով։Ֆրիդայի դեմքը
Առաջին փուլում ստացանք 12 պատկեր, 12 մեծ նկարիչների ոճով՝ Ֆրիդա, Մալևիչ, Կանդինսկի, Պիկասո, և այլն։ Ընտրելիս առաջին հերթին առաջնորդվում էինք պարզապես մեր թիմի անձնական նախասիրություններով։ Իհարկե, կարևոր էր նաև, որ նկարիչներն ու ընտրված նկարները ճանաչելի ու հասկանալի լինեին նաև մեր հետևորդներին։ Ի դեպ, ամենաերկարը տանջվեցինք Ֆրիդայի վրա։ Դժվար էր գտնել էնպիսի մի գործ, որն ակնհայտ հղում անի իր արվեստին։ Ի վերջո, եկանք իր ինքնադիմանկարին, քանի որ նա հաճախ էր ինքն իրեն նկարում իր կտավներում։ Վերջում մեզնից շատ գոհ էինք, իրոք հետաքրքիր ու յուրահատուկ բան էր ստացվել (հիշենք, որ դա 2020-ն էր)։ Բայց այն աննախադեպ գլոբալ արձագանքը, որ ստացանք, նույնիսկ մեզ համար էր անսպասելի։
Գլոբալ արձագանք
Պարզ մաքերթիգային քայլերով արեցինք արշավը։ Նախ, տեղադրեցինք մեր սոցցանցերում՝ Ֆեյսբուք, Ինստագրամ, Լինքդին։ Հետո նկատեցինք, որ օրգանիկ շատ մեծ ներգրավվածություն կա։ Մի փոքր գովազդ միացրեցինք, զուտ սիմվոլիկ։ Բայց այդ փոքր ներդրումն էլ ահռելի արդյունք բերեց։ Մի գիշերվա մեջ գրառումը հասավ շատ հայտնի՝ դիզայնի, ճարտարապետության, արվեստի ու մարքեթինգի հետ կապ ունեցող, սոցցանցերում միլիոնավոր հետևորդներ ունեցող լրատվականների էջերին, որոնք կիսվում էին մեր հրապարակմամբ՝ որպես օրիգինալ ու գեղեցիկ աշխատանք։ Հրապարակումները հավաքում էին հազարավոր like-եր ու հիացական comment-ներ։ Մենք մինչ օրս էլ զարմանում ենք, երբ մի նոր լրատվական 4 տարի անց դեռ կիսվում է այս հրապարակմամբ։
Մի օր էլ նամակ ստացանք արտասահմանցի մի հետևորդից, ով տեսել էր այս շարքը ու խնդրում էր իրեն ուղարկել աշխատանքային ֆայլերը։ Պարզվեց, որ այնքան է հավանել, որ ուզում է դաջվածք անել իր վրա։ Մենք բացատրեցինք, որ սա բանկի լոգո է, կոմերցիոն նախագիծ․․․ Ամեն դեպքում, հպարտանալու մեծ առիթ էր։
Փարաջանովի խորությունը
Ընդհանրապես, Evoca-ն հայտնի է իր կրեատիվությամբ, որի համար արվեստն անսահման ոգեշնչման աղբյուր է։ Այն մեր ԴՆԹ-ում է։ Մեր թիմում բոլորն էլ արվեստի սիրահար են։ Փարաջանովն էլ, իհարկե, մեր բոլորի սիրելիներից մեկն է։ Ընդ որում, կդժվարանամ ասել, թե նրա արվեստի հատկապես որ արտահայտումն ենք սիրում ավելի շատ․ և՛ կինոն, և՛ կոլաժները, և՛ գրաֆիկան անկրկնելի են։Քանի որ այս տարի մաեստրոյի 100-ամյակն է նշվում, որոշեցինք վերադառնալ Evoca Art-ին ու երեք նոր աշխատանք ստեղծել՝ ոգեշնչված Փարաջանովի արվեստով։ Հատուկ դրա համար ամբողջ թիմով ևս մեկ անգամ այցելեցինք նրա տուն-թանգարան, ևս մեկ անգամ բոլորս ցնցված մնացինք նրա բազմաշերտությամբ ու խորությամբ։ Փորձել ենք այդ տպավորությունները արտահայտել նոր լոգոներում։ Թող սա էլ մեր համեստ շնորհավորանքը լինի աննման Փարաջանովին:

Кампания, взорвавшая Интернет, вернулась с новыми логотипами. Интервью Люси Саруханян, руководителя отдела маркетинга и PR Evoca, журналу Ереван.
23.10.2024
От простой публикации до глобальных новостей
Как во время пандемии, для создания позитивного и легкого контента в Evoca придумала одну из самых успешных кампаний в армянском Интернете и в этом году вернулась к серии, чтобы отдать дань уважения Сергею Параджанову. Рассказывает Люси Саруханян, руководитель отдела маркетинга и PR компании Evoca.
Преодолеем эпидемию с помощью искусства
Это было несколько лет назад, была пандемия, все было закрыто, банк работал в ограниченном режиме, а мы все сидели по домам и думали о том, какие интересные продукты и акции можно придумать, чтобы сделать эти странные и напряженные дни немного интереснее. Необходимо было создать позитивный, креативный и легкий контент для социальных сетей. Мы решили создать пост, связанный с искусством, и тогда подумали, почему бы не объединить наш бренд с наследием арт-гигантов. Именно так мы придумали эту серию, в которой логотип Evoca изображен в стиле разных великих художников.
Лицо Фриды
На первом этапе мы получили 12 изображений в стиле 12 великих художников: Фриды, Малевича, Кандинского, Пикассо и др. При выборе мы в первую очередь руководствовались личными предпочтениями нашей команды. Конечно, было также важно, чтобы художники и выбранные картины были узнаваемы и понятны нашим подписчикам. Кстати, на Фриде мы мучились дольше всех. Трудно было найти такое произведение, которое явно относилось бы к ее искусству. Наконец мы подошли к ее автопортрету, потому что на своих картинах она часто изображала самого себя. В итоге мы собой остались очень довольны, получилось что-то действительно интересное и уникальное (напомним, это был 2020 год). Но беспрецедентный глобальный резонанс, который мы получили, оказался неожиданным даже для нас.
Глобальный резонанс
Мы совершили кампанию простыми маркетинговыми шагами. Сначала мы разместили его в наших социальных сетях: Facebook, Instagram, LinkedIn. Затем мы заметили, что здесь много органического участия. Мы добавили небольшую рекламу, чисто символическую. Но даже эти небольшие инвестиции принесли колоссальные результаты. В одночасье пост попал на страницы очень известных новостных изданий, связанных с дизайном, архитектурой, искусством и маркетингом, с миллионами подписчиков в социальных сетях, которые оценили нашу публикацию как оригинальную и красивую работу. Публикации собрали тысячи лайков и восторженных комментариев. Мы до сих пор удивляемся, когда новое новостное издание по-прежнему публикует этот пост спустя 4 года.
На другой день мы получили письмо от иностранного подписчика, который видел эту серию и просил прислать ему рабочие файлы. Оказалось, что оно ему настолько понравилось, что он захотел сделать себе татуировку. Мы объяснили, что это логотип банка, коммерческий проект... В любом случае это был отличный повод для гордости.
Глубина Параджанова
Вообще Evoca известна своими творческими подходами, для которого искусство является источником бесконечного вдохновения. Это в нашей ДНК. В нашей команде все ценители искусства. Параджанов, конечно, один из наших фаворитов. Более того, сложно будет сказать, какое именно выражение его искусства нам нравится больше: и кинематография, и коллажи, и графика уникальны.Поскольку в этом году отмечается 100 летний юбилей маэстро, мы решили вернуться в Evoca Art и создать три новые работы, вдохновленные искусством Параджанова. Специально для этого мы еще раз всей командой посетили его дом-музей, в очередной раз были потрясены его многослойностью и глубиной. Эти впечатления мы постарались выразить в новых логотипах. Пусть это будут наши скромные поздравления несравненному Параджанову.