Ուսանողական վա՞րկ, թե՞ ներդրում ապագայի համար
Հեռավոր 1100-ական թթ․-ից մինչև մեր օրեր․ ե՞րբ և որտե՞ղ է առաջացել ուսանողական վարկը։ Եվ, ի վերջո, վա՞րկ, թե՞ ներդրում ապագայի համար։
22.07.2024
Ի՞նչ է ուսանողական վարկը։ Ե՞րբ և որտե՞ղ է առաջացել այն։
Հեե՜յ, ներկայիս կամ ապագա ուսանող։ Ինչպե՞ս ես։ Այս անգամ գրել ենք մի հետաքրքիր բլոգ, որը հաստատ քեզ օգտակար կլինի։ Հասկացար չէ՞ մեր այսօրվա թեման․ այոոոո՜, ուսանողական վարկ։ Տեղափոխվելու ենք միասին անցյալ՝ հասկանալու, թե որտե՞ղ և ինչպե՞ս է առաջացել ուսանողական վարկը, այնուհետև՝ ներկա, որպեսզի տեսնենք՝ ո՞ր երկրներում է այն տարածված, և թե ի՞նչ առավելություններ ունի այս վարկատեսակը։
Եթե դու հիմա կարդում ես այս բլոգը, ուրեմն հենց այս պահից սկսած՝ դու կատարում ես քո փոքրիկ ներդրումը ապագայիդ համար։
Սկսենք գլխավոր հարցից․ ի՞նչ է ուսանողական վարկը։
Ուսանողական վարկը (անգլ.՝ student loan) տրամադրվում է ուսանողին միջնակարգ կամ բարձրագույն մասնագիտացված կրթության վճարը կատարելու համար: Մյուս վարկատեսակներից տարբերվում է նրանով, որ տոկոսադրույքը կարող է զգալիորեն ցածր լինել, իսկ մարման ժամանակացույցը՝ ներառել հետաձգում։
Ուսանողական վարկեր տրամադրում են մասնավոր հաստատությունները, օրինակ՝ բանկերը և այլ ֆինանսական ու վարկային հաստատություններ։ Պետությունը նույնպես աջակցում է երիտասարդներին՝ տրամադրելով ուսանողական վարկի տոկոսադրույքի որոշ մասի սուբսիդավորում։
Ներկայումս միլիոնավոր երիտասարդներ օգտվում են այս վարկատեսակից։ Այն շատ տարածված է Ճապոնիայում, ԱՄՆ-ում և Շվեդիայում։ Վերջերս ուսանողական վարկը նաև մեծ զարգացում է ապրում Հայաստանում։
Եվ քանի որ ուսանողական վարկը երբեմն չեն ասոցացնում բուն վարկատեսակի հետ, այսօր արդեն շատ ուսանողներ կատարում են իրենց շահութաբեր ներդրումը ապագայի համար։
Դե հիմա եկեք տեղափոխվենք 1100-ական թվականներ, Բոլոնիայի համալսարան, այնուհետև ձեզ բոլորիդ հայտնի Harvard և հասկանանք՝ ինչպե՞ս ամեն ինչ սկսվեց։
Ի սկզբանե ուսանողական վարկերը հասանելի էին Եվրոպայում՝ Բոլոնիայի համալսարանում, 1100-ականներին: ԱՄՆ-ում ուսանողական վարկեր սկսել են տրամադրվել Harvard-ի համալսարանում մասնավոր կառույցների կողմից 1830-ականներին: Իսկ արդեն 1950-ականներին ԱՄՆ-ն սկսեց առաջարկել ուսանողական վարկեր, որի նախադրյալը սկսվել էր դեռևս 1944 թվականին հատուկ օրենքի ընդունմամբ, որը հայտնի է GI Bill անվանումով։ Այս օրենքը վետերանների և զինծառայողների համար էր նախատեսված։ Նրանք կարող էին ընդունվել մասնագիտական դպրոցներ կամ քոլեջներ, ստանալ ուսանողական վարկ՝ կրճատելով իրենց ուսման ծախսերը։ Ի դեպ, մինչ օրս զինծառայողները կարող են ֆինանսական օգնություն ստանալ GI Bill-ի միջոցով:
ՀՀ-ում 2013 թվականին կառավարությունն աջակցեց ուսանողական վարկերի տոկոսավճարների ֆինանսավորման ծրագրին: Այս ծրագրի նպատակն այն էր, որ ուսման վարձ չունեցող երիտասարդները կարողանան արտոնյալ հիմունքներով վարկ վերցնել և կրթվել՝ հետագայում այդ վարկը մարելու պայմանով: Բանկերն աստիճանաբար սկսեցին մշակել և առաջարկել ուսանողական վարկեր, իսկ վարկի տոկոսադրույքի որոշ մասը սուբսիդավորվում էր պետության կողմից։
4 փաստ ուսանողական վարկի մասին
- Ուսանողական վարկերը տրամադրվում են ավելի ցածր տոկոսադրույքով, որի մի մասն էլ սուբսիդարվում է պետության կողմից։
- Ուսանողական վարկ ձեռք բերելուց հետո՝ կրթության ողջ ընթացքում, վարկառուն կատարում է միայն վարկի տոկոսագումարների մարում, իսկ ուսումնառությունից հետո՝ վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարումներ։
- Ուսանողական վարկի ձեռքբերումն անհամեմատելիորեն տարբերվում է ըստ սերնդների։ Օրինակ՝ Millennial-ները և Gen Z-երն նույն տարիքում ունեն ավելի շատ ուսանողական վարկեր, քան նախորդ սերունդները։
- Ներդրում կրթության մեջ. ուսանողական վարկերն անհատներին հնարավորություն են տալիս ներդրումներ կատարել իրենց կրթության, անձնական աճի և զարգացման մեջ։ Այն նպաստում է կարիերայի առաջխաղացմանը, հետևաբար թույլ է տալիս ապագայում ունենալ բարձր վարձատրվող աշխատանք։
Իսկ դու գիտեի՞ր, որ ամերիկացիներն իրենց ուսանողական վարկերի գծով ներկայումս ունեն ավելի քան 1,7 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար պարտք: Այս պարտքը դեռ աճում է՝ ազդելով ավելի քան 45 միլիոն վարկառուի վրա: Կիսվե՞նք լավ նորությամբ։ Ուսանողական վարկի այս արագ աճը հասցրել է գրավել ԱՄՆ կառավարության ուշադրությունը, և ուսանողական վարկի պարտքի ներման ազգային ծրագրի համաձայն՝ ավելի քան 116 մլրդ ԱՄՆ դոլար ուսանողական վարկի պարտք ներվել է կառավարության կողմից։
Evoca ուսանողական վարկի և պայմանների մասին
Իսկ հիմա խոսենք ամենակարևորի՝ Evoca ուսանողական վարկի մասին։
Եթե կան խոչընդոտներ կապված նոր որակավորումներ և մասնագիտություններ ստանալու հետ, Evoca-ն պատրաստ է վճարել քո փոխարեն։
Evocabank-ում ուսանողական վարկ ստանալը շատ պարզեցված է, արագ ու հեշտ։
Բանկը տրամադրում է ուսանողական սպառողական վարկեր՝ ամենաշահավետ պայմաններով:
Ինչո՞ւ ուսանողական վարկ Evoca-ում։
- Ուսումնառության ողջ ընթացքում դու կատարում ես միայն վարկի տոկոսագումարների մարում (առավելագույնը 5 տարի),
- Ուսումնառության ավարտից հետո միայն սկսում ես կատարել վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների հավասարաչափ մարումներ,
- Վարկը կարող ես ստանալ արտոնյալ պայմաններով՝ ցածր տոկոսադրույքով,
- Պետության կողմից կարող ես ստանալ 2-3% սուբսիդավորում։
Evocabank-ը նաև հեշտացրել է ուսման վարձի վճարման գործընթացը։
Ինչպե՞ս։
Քո ժամանակը խնայելու համար Բանկը գումարն անկանխիկ փոխանցում է համապատասխան ուսումնական հաստատության բանկային հաշվին։
Եվ վերջում հիշի՛ր, որ սա քո լավագույն ներդրումն է ապագայի համար։ Երբեք բաց չթողնես քո՝ մասնագիտություն ձեռք բերելու անգամ ամենափոքրիկ հնարավորությունը։ Evoca-ն միշտ քո կողքին է։

Student Loan or Investment for the Future?
From the distant 1100s to our days. When and where did the student loan originate? And, finally, a loan or an investment for the future?
22.07.2024
What the student loan is? When and where it comes from?
Hey student or future student! How are you? This time we have written an interesting blog that will definitely be useful to you. You understand our today's topic, don't you? Yes! student loan. We will move together to the past to understand when and where the student loan comes from, then to the present to see in which countries it is popular and what advantages this type of loan has.
If you are reading this blog right now, then since now, you are making your small contribution to your future.
Let's start with the main question. What is a student loan?
A student loan is provided to a student to pay for secondary or higher specialized education. It differs from other types of loans in that the interest rate can be significantly lower, and the repayment schedule can include a delay.
Student loans are provided by private institutions, such as banks and other financial and credit institutions. The state also supports young people by subsidizing part of the student loan interest rate.
Currently, millions of young people use this type of loan. It is very popular in Japan, USA and Sweden. Recently, the student loan is also experiencing a great development in Armenia.
And since the student loan is sometimes not associated with the actual type of loan, today many students already make their profitable investment for their future.
Now let's move to the 1100s, to the University of Bologna, then to the famous Harvard, and understand how it all began.
In the beginning student loans were available in Europe at the University of Bologna in the 1100s. In the United States, student loans began to be provided by private institutions at Harvard University in the 1830s. And already in the 1950s, the USA started offering student loans, the premise of which is the adoption of a special law in 1944, known as the GI Bill. This law was intended for veterans and servicemen. They could enroll in vocational schools or colleges, get student loans, reducing their tuition costs. By the way, servicemen can still receive financial assistance through the GI Bill.
In RA, in 2013, the government supported the student loan interest payment financing program. The purpose of this program was to enable young people with no tuition fees to take out loans on a privileged basis and get an education provided that repayment of the loan would be carried out later. Banks gradually began to develop and offer student loans, and part of the loan interest rate was subsidized by the state.
4 facts about student loans
- Student loans are provided at a lower interest rate, part of which is subsidized by the state.
- After obtaining a student loan, during the entire period of education, the borrower only repays the interest of the loan, and after the graduation, the borrower repays the principal amount and interest of the loan.
- Getting a student loan varies greatly by generation. For example, Millennials and Gen Zs at the same age have more student loans than previous generations.
- Investment in education. student loans allow individuals to invest in their education, personal growth and development. It contributes to career advancement, therefore allows you to have a highly paid job in the future.
Did you know that Americans currently owe more than $1.7 trillion in student loan debt? This debt is still growing, affecting more than 45 million borrowers. Shall we share the good news? This rapid growth in student loan debt has caught the attention of the US government, and under the National Student Loan Debt Forgiveness Program, more than $116 billion in student loan debt has been forgiven by the government.
About the Evoca student loan and its terms
And now let's talk about the most important- Evoca student loan.
If there are obstacles related to obtaining new qualifications and professions, Evoca is ready to pay for you. Obtaining a student loan at Evocabank is very simplified, fast and easy.
The bank provides student consumer loans with the most favorable terms.
Why student loan in Evoca?
- During the entire period of study, you only repay the interest on the loan (maximum 5 years),
- Only after graduation you start making equal repayments of the loan principal amount and interest,
- You can get a loan on privileged terms with a low interest rate.
- You can get 2-3% subsidy from the state.
Evocabank has also simplified the procedure of tuition fee payment.
How?
To save your time, the Bank transfers the money to the bank account of the relevant educational institution.
And in the end, remember that this is your best investment for the future. Never miss even the smallest opportunity to acquire a profession. Evoca is always by your side.