Ուսանողական վա՞րկ, թե՞ ներդրում ապագայի համար
Հեռավոր 1100-ական թթ․-ից մինչև մեր օրեր․ ե՞րբ և որտե՞ղ է առաջացել ուսանողական վարկը։ Եվ, ի վերջո, վա՞րկ, թե՞ ներդրում ապագայի համար։
22.07.2024
Ի՞նչ է ուսանողական վարկը։ Ե՞րբ և որտե՞ղ է առաջացել այն։
Հեե՜յ, ներկայիս կամ ապագա ուսանող։ Ինչպե՞ս ես։ Այս անգամ գրել ենք մի հետաքրքիր բլոգ, որը հաստատ քեզ օգտակար կլինի։ Հասկացար չէ՞ մեր այսօրվա թեման․ այոոոո՜, ուսանողական վարկ։ Տեղափոխվելու ենք միասին անցյալ՝ հասկանալու, թե որտե՞ղ և ինչպե՞ս է առաջացել ուսանողական վարկը, այնուհետև՝ ներկա, որպեսզի տեսնենք՝ ո՞ր երկրներում է այն տարածված, և թե ի՞նչ առավելություններ ունի այս վարկատեսակը։
Եթե դու հիմա կարդում ես այս բլոգը, ուրեմն հենց այս պահից սկսած՝ դու կատարում ես քո փոքրիկ ներդրումը ապագայիդ համար։
Սկսենք գլխավոր հարցից․ ի՞նչ է ուսանողական վարկը։
Ուսանողական վարկը (անգլ.՝ student loan) տրամադրվում է ուսանողին միջնակարգ կամ բարձրագույն մասնագիտացված կրթության վճարը կատարելու համար: Մյուս վարկատեսակներից տարբերվում է նրանով, որ տոկոսադրույքը կարող է զգալիորեն ցածր լինել, իսկ մարման ժամանակացույցը՝ ներառել հետաձգում։
Ուսանողական վարկեր տրամադրում են մասնավոր հաստատությունները, օրինակ՝ բանկերը և այլ ֆինանսական ու վարկային հաստատություններ։ Պետությունը նույնպես աջակցում է երիտասարդներին՝ տրամադրելով ուսանողական վարկի տոկոսադրույքի որոշ մասի սուբսիդավորում։
Ներկայումս միլիոնավոր երիտասարդներ օգտվում են այս վարկատեսակից։ Այն շատ տարածված է Ճապոնիայում, ԱՄՆ-ում և Շվեդիայում։ Վերջերս ուսանողական վարկը նաև մեծ զարգացում է ապրում Հայաստանում։
Եվ քանի որ ուսանողական վարկը երբեմն չեն ասոցացնում բուն վարկատեսակի հետ, այսօր արդեն շատ ուսանողներ կատարում են իրենց շահութաբեր ներդրումը ապագայի համար։
Դե հիմա եկեք տեղափոխվենք 1100-ական թվականներ, Բոլոնիայի համալսարան, այնուհետև ձեզ բոլորիդ հայտնի Harvard և հասկանանք՝ ինչպե՞ս ամեն ինչ սկսվեց։
Ի սկզբանե ուսանողական վարկերը հասանելի էին Եվրոպայում՝ Բոլոնիայի համալսարանում, 1100-ականներին: ԱՄՆ-ում ուսանողական վարկեր սկսել են տրամադրվել Harvard-ի համալսարանում մասնավոր կառույցների կողմից 1830-ականներին: Իսկ արդեն 1950-ականներին ԱՄՆ-ն սկսեց առաջարկել ուսանողական վարկեր, որի նախադրյալը սկսվել էր դեռևս 1944 թվականին հատուկ օրենքի ընդունմամբ, որը հայտնի է GI Bill անվանումով։ Այս օրենքը վետերանների և զինծառայողների համար էր նախատեսված։ Նրանք կարող էին ընդունվել մասնագիտական դպրոցներ կամ քոլեջներ, ստանալ ուսանողական վարկ՝ կրճատելով իրենց ուսման ծախսերը։ Ի դեպ, մինչ օրս զինծառայողները կարող են ֆինանսական օգնություն ստանալ GI Bill-ի միջոցով:
ՀՀ-ում 2013 թվականին կառավարությունն աջակցեց ուսանողական վարկերի տոկոսավճարների ֆինանսավորման ծրագրին: Այս ծրագրի նպատակն այն էր, որ ուսման վարձ չունեցող երիտասարդները կարողանան արտոնյալ հիմունքներով վարկ վերցնել և կրթվել՝ հետագայում այդ վարկը մարելու պայմանով: Բանկերն աստիճանաբար սկսեցին մշակել և առաջարկել ուսանողական վարկեր, իսկ վարկի տոկոսադրույքի որոշ մասը սուբսիդավորվում էր պետության կողմից։
4 փաստ ուսանողական վարկի մասին
- Ուսանողական վարկերը տրամադրվում են ավելի ցածր տոկոսադրույքով, որի մի մասն էլ սուբսիդարվում է պետության կողմից։
- Ուսանողական վարկ ձեռք բերելուց հետո՝ կրթության ողջ ընթացքում, վարկառուն կատարում է միայն վարկի տոկոսագումարների մարում, իսկ ուսումնառությունից հետո՝ վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարումներ։
- Ուսանողական վարկի ձեռքբերումն անհամեմատելիորեն տարբերվում է ըստ սերնդների։ Օրինակ՝ Millennial-ները և Gen Z-երն նույն տարիքում ունեն ավելի շատ ուսանողական վարկեր, քան նախորդ սերունդները։
- Ներդրում կրթության մեջ. ուսանողական վարկերն անհատներին հնարավորություն են տալիս ներդրումներ կատարել իրենց կրթության, անձնական աճի և զարգացման մեջ։ Այն նպաստում է կարիերայի առաջխաղացմանը, հետևաբար թույլ է տալիս ապագայում ունենալ բարձր վարձատրվող աշխատանք։
Իսկ դու գիտեի՞ր, որ ամերիկացիներն իրենց ուսանողական վարկերի գծով ներկայումս ունեն ավելի քան 1,7 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար պարտք: Այս պարտքը դեռ աճում է՝ ազդելով ավելի քան 45 միլիոն վարկառուի վրա: Կիսվե՞նք լավ նորությամբ։ Ուսանողական վարկի այս արագ աճը հասցրել է գրավել ԱՄՆ կառավարության ուշադրությունը, և ուսանողական վարկի պարտքի ներման ազգային ծրագրի համաձայն՝ ավելի քան 116 մլրդ ԱՄՆ դոլար ուսանողական վարկի պարտք ներվել է կառավարության կողմից։
Evoca ուսանողական վարկի և պայմանների մասին
Իսկ հիմա խոսենք ամենակարևորի՝ Evoca ուսանողական վարկի մասին։
Եթե կան խոչընդոտներ կապված նոր որակավորումներ և մասնագիտություններ ստանալու հետ, Evoca-ն պատրաստ է վճարել քո փոխարեն։
Evocabank-ում ուսանողական վարկ ստանալը շատ պարզեցված է, արագ ու հեշտ։
Բանկը տրամադրում է ուսանողական սպառողական վարկեր՝ ամենաշահավետ պայմաններով:
Ինչո՞ւ ուսանողական վարկ Evoca-ում։
- Ուսումնառության ողջ ընթացքում դու կատարում ես միայն վարկի տոկոսագումարների մարում (առավելագույնը 5 տարի),
- Ուսումնառության ավարտից հետո միայն սկսում ես կատարել վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների հավասարաչափ մարումներ,
- Վարկը կարող ես ստանալ արտոնյալ պայմաններով՝ ցածր տոկոսադրույքով,
- Պետության կողմից կարող ես ստանալ 2-3% սուբսիդավորում։
Evocabank-ը նաև հեշտացրել է ուսման վարձի վճարման գործընթացը։
Ինչպե՞ս։
Քո ժամանակը խնայելու համար Բանկը գումարն անկանխիկ փոխանցում է համապատասխան ուսումնական հաստատության բանկային հաշվին։
Եվ վերջում հիշի՛ր, որ սա քո լավագույն ներդրումն է ապագայի համար։ Երբեք բաց չթողնես քո՝ մասնագիտություն ձեռք բերելու անգամ ամենափոքրիկ հնարավորությունը։ Evoca-ն միշտ քո կողքին է։

Студенческий кредит или инвестиции в будущее?
От далеких 1100-х годов до наших дней. Когда и откуда появился студенческий кредит? И, наконец, кредит или инвестиция в будущее?
22.07.2024
Что такое студенческий кредит? Когда и где он зародилось?
Эй, нынешний или будущий студент! Как ты? На этот раз мы написали интересный блог, который обязательно будет тебе полезен. Понял сегодняшнюю нашу тему? да, студенческий кредит! Мы вместе переместимся в прошлое, чтобы понять, где и как зародился студенческий кредит, а затем в настоящее, чтобы увидеть, в каких странах он популярен и какие преимущества имеет этот вид кредита.
Если ты прямо сейчас читаешь этот блог, значит, именно сейчас ты вносишь свой небольшой вклад в свое будущее.
Начнем с главного вопроса. Что такое студенческий кредит?
Студенческий кредит (англ. student loan) предоставляется студенту для оплаты среднего или высшего специального образования. От других видов кредита он отличается тем, что процентная ставка может быть значительно ниже, а график погашения может включать отсрочку.
Студенческие кредиты предоставляются частными учреждениями, такими как банки и другие финансово-кредитные учреждения. Государство также поддерживает молодежь, субсидируя часть процентной ставки по студенческому кредиту.
В настоящее время миллионы молодых людей пользуются этим видом кредита. Он очень популярен в Японии, США и Швеции. В последнее время студенческий кредит также развивется и в Армении.
А поскольку студенческий кредит иногда не ассоциируется с реальным видом кредита, сегодня многие студенты уже делают свои выгодные инвестиции на будущее.
Теперь перенесемся в 1100-е годы, в Болонский университет, затем в знаменитый Гарвард, и поймем, как все начиналось.
Студенческие кредиты изначально были доступны в Европе в Болонском университете в 1100-х годах. В США в Гарвардском университете студенческие кредиты предоставлялись частными учреждениями в 1830-х годах. А уже в 1950-х годах США начали предлагать студенческие кредиты, предпосылка которых началась еще в 1944 году с принятием специального закона, известного как GI Bill. Этот закон был предназначен для ветеранов и военнослужащих. Они могли поступать в профессионально-технические училища или колледжи, получать студенческие кредиты, снизив стоимость обучения. Кстати, военнослужащие по-прежнему могут получать финансовую помощь через GI Bill.
В РА в 2013 году правительство поддержало программу финансирования выплаты процентов по студенческим кредитам. Целью данной программы было дать возможность молодым людям, не имеющим возможность платить за обучение, взять кредит на льготной основе и получить образование с последующим погашением кредита. Банки постепенно начали развивать и предлагать студенческие кредиты, а часть процентной ставки по кредиту субсидировалась государством.
4 факта о студенческих кредитах
- Студенческие кредиты предоставляются по более низкой процентной ставке, часть которых субсидируется государством.
- После получения студенческого кредита в течение всего периода обучения заемщик погашает только проценты по кредиту, а после учебы – погашение основного долга и процентов по кредиту.
- Получение студенческого кредита сильно варьируется в зависимости от поколения. Например, Millennial-ы и Gen Z одного и того же возраста имеют больше студенческих кредитов, чем предыдущие поколения.
- Инвестиции в образование. Студенческие кредиты позволяют людям инвестировать в свое образование, личностный рост и развитие. Он способствует продвижению по карьерной лестнице, поэтому позволяет в будущем иметь высокооплачиваемую работу.
А знал ли ты, что американцы в настоящее время задолжали более 1,7 триллиона долларов по студенческим кредитам? Этот долг продолжает расти, затрагивая более 45 миллионов заемщиков. Поделиться хорошей новостью? Этот быстрый рост задолженности по студенческим кредитам привлек внимание правительства США, и в рамках Национальной программы прощения долгов по студенческим кредитам правительство простило более 116 миллиардов долларов задолженности по студенческим кредитам.
О студенческом кредите Evoca и об условиях
А теперь поговорим о самом главном – студенческом кредите Evoca.
Если есть препятствия, связанные с получением новой квалификации и профессии, Evoca готова за вас заплатить.
Получить студенческий кредит в Evocabank очень просто, быстро и легко.
Банк предоставляет студенческие потребительские кредиты на самых выгодных условиях.
Почему студенческий кредит в Evoca?
- В течение всего периода обучения ты погашаешь только проценты по кредиту (максимум 5 лет);
- Только после окончания обучения ты начинаешь производить равные выплаты основной суммы кредита и процентов;
- Ты можешь получить кредит на льготных условиях с низкой процентной ставкой;
- Ты можете получить 2-3% субсидию от государства.
Evocabank также упростил процесс оплаты обучения.
Как?
Чтобы сэкономить твое время, Банк переводит деньги безналичным способом на расчетный счет соответствующего учебного заведения.
И в конце запомни, что это твоя лучшая инвестиция в будущее. Никогда не упускай даже малейшей возможности приобрести профессию. Evoca всегда рядом с тобой.