- Տոկոսագումարների գծով հաշվարկները կատարվում են 365 օրացուցային օրերի համար: Եթե վճարման օրը ոչ աշխատանքային է, ապա վճարում եք դրան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում,
- Հիփոթեքային վարկերի դեպքում Դուք իրավունք ունեք ժամկետից շուտ իրականացնել վարկի մասնակի կամ ամբողջական մարում, որի դեպքում Բանկի կողմից տույժեր չեն կիրառվում:
- Վարկի մարման ժամանակացույցը խախտելու դեպքում վարկի ժամկետանց մասի վրա կարող է կիրառվել ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքը, որը ամրագրվում է վարկային պայմանագրով։
- Դուք իրավունք ունեք նախքան վարկային պայմանագիր կնքելը ծանոթանալ պայմանագրի նախագծի հետ։
- Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ հիման վրա, իսկ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը Ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգին (ՀՀ ԿԲ Կանոնակարգ 8/01) կարող եք ծանոթանալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում (www.cba.am):
- Բանկը Ձեզ, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և դեպքերում Ձեր նախընտրած հաղորդակցման եղանակով 30-օրյա պարբերականությամբ կտրամադրի վարկի վերաբերյալ քաղվածք:
- Պայմանագրի գործողության ընթացքում բողոքներ ունենալու դեպքում կարող եք դրանք ներկայացնել Բանկին: Ձեր կողմից ներկայացված բողոքների քննության գործընթացը ներկայացված է www.evoca.am կայքում և Բանկի գործունեության վայրերում: Դուք հնարավորություն ունեք պայմանագրից բխող բողոք-պահանջները ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ներկայացնել Ֆինանսական համակարգի հաշտարարին: Ձեր իրավունքները կարող եք պաշտպանել նաև դատարանի միջոցով: Իրավունքների պաշտպանության գործընթացը նկարագրված է www.evoca.am կայքում և Բանկի գործունեության վայրերում տեղակայաված «Ի՞նչ անել, եթե բողոք ունեք» ձևաթղթում:
- ԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԱՆ ԳՐԱՖԻԿՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ԿԱՄ ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔԵՐՈՒՄ ԲԱՆԿԸ 3 ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐ ՀԵՏՈ ՁԵՐ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ (ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՉԿԱՏԱՐՄԱՆ, ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ) ՈՒՂԱՐԿՈՒՄ Է ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈ:
- Վարկային պարտավորությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կազդի Ձեր ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ վրա: ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ Ձեր ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկությունների այն ամբողջությունն է, որը հավաքվում, կուտակվում և պարբերաբար նորացվում է Ձեզ վարկ տրամադրած կազմակերպությունների և/կամ Վարկային բյուրոյի կողմից: Վարկային պատմությունը ուսումնասիրվում է վարկավորում իրականացնող կազմակերպությունների կողմից Ձեր վարկային հայտը դիտարկելու ընթացքում և մեծ դեր է խաղում վարկի տրամադրման որոշման կայացման հարցում:
- Վարկային պայմանագրով Ձեր կողմից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքում դուք կարող եք զրկվել անշարժ գույքի նկատմամբ Ձեր իրավունքներից:
- ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ և ՎԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐԻ ՄԱՐՈՒՄՆԵՐԸ ԺԱՄԱՆԱԿԻՆ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ, ԳՐԱՎԱԴՐՎԱԾ ԳՈՒՅՔԸ ԿԱՐՈՂ Է ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳՈՎ ԲՌՆԱԳԱՆՁՎԵԼ:
- Վարկային պարտավորությունների չկատարման հետևանքով գրավի հաշվին պարտավորությունները մարելու դեպքում, եթե ձեր վարկային պարտավորությունները ծածկելու համար գրավի արժեքը չի բավարարում, ապա Բանկը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող է կատարել վարկային պարտավորությունների մարումներ ձեր այլ գույքերի հաշվին:
Գրավադրման պայմանով վարկերի դեպքում առկա են հետևյալ վճարները
- Գրավադրվող գույքի գնահատում` 10,000-150,000 դրամ, կախված գույքի տեսակից, մակերեսից և գնահատող կազմակերպության սականգներից: Վճարը մուտքագրվում է գնահատող կազմակերպության հաշվին, գնահատումը իրականացվում է վարկի տրամադրումից առաջ,
- Նոտարական ձևակերպման ծախսեր՝ 10,000-30,000 դրամ (վճարումը կատարվում է նոտարական գրասենյակում),
- Գրավի գրանցման ծախսեր՝ անշարժ գույքի գրավի գրանցման դեպքում` սկսած 26,400 ՀՀ դրամից, եռակողմ պայմանագրով իրավունքների գրանցման դեպքում` սկսած 71,400 դրամից: Գրանցումը կատարվում է 4 աշխատանքային օրում: Ավելի կարճ ժամկետներում իրավունքների գրանցման սակագներին ծանոթանալու համար կարող եք այցելել ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի www.cadastre.am կայք:
- Գրավադրվող գույքի ապահովագրում (պահանջվելու դեպքում): Ապահովագրությունը պետք է կատարվի լիցենզավորված ապահովագրական ընկերությունների կողմից վարկի մնացորդի 0.15 % – 2.5 %-ի չափով: Ապահովագրության վճարը կախված վարկի մնացորդից և ապահովագրվավճարի տարեկան սակագնից կարող է յուրաքանչյուր տարի փոփոխվել: Ապահովագրության շահառուն պետք է հանդիսանա Բանկը:
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման օրինակ
Բանկը իր կողմից տրամադրած վարկի դիմաց հաշվարկում է տարեկան փաստացի տոկոսադրույք (Annual Percentage Rate կամ APR)` սպառողի կրեդիտավորման ընդհանուր ծախս` արտահայտված տրամադրված կրեդիտի տարեկան տոկոսով և հաշվարկված` հիմք ընդունելով հետևյալ բանաձևը՝
որտեղ՝
- i – տարեկան փաստացի տոկոսադրույք,
- A – վարկի սկզբնական գումար,
- ո – վարկի մարմանն ուղղված վճարի թիվ,
- N – վարկի մարմանն ուղղված վերջին վճարի թիվ,
- Kn – վարկի մարմանն ուղղված n-րդ վճարի գումար,
- Dո – վարկի տրամադրման օրվանից մինչև վարկի մարմանն ուղղված ո-րդ վճարի կատարման օրն ընկած ժամանակահատված` արտահայտված օրերի թվով:
Ենթադրենք բանկը սպառողին տրամադրում է վարկ հետևյալ պայմաններով`
- Վարկի գումար – 700,000 ՀՀ դրամ,
- Անվանական տարեկան տոկոսադրույքը – 18 %,
- Վարկի մարման ժամկետը – 12 ամիս,
- Վարկի մարման եղանակը – անուիտետային (վարկի գումարի և տոկոսագումարի հանրագումարը մարվում է ամենամսյա հավասարաչափ),
Վարկի տրամադրման դիմաց առկա են վճարներ`
- Վարկային հայտի ուսումնասիրման միանվագ վճար – 1,000 ՀՀ դրամ,
Անուիտետային եղանակով վարկի մարման դեպքում անհրաժեշտ է որոշել վարկի մարմանն ուղղված ամսական վճարի գումարը, հետևյալ բանաձևով`
Որտեղ`
- K – ամսական վճար,
- R – տոկոսագումար (նշվում է ամսական տոկոսադրույքը, օրինակ`(18/12) / 100 = 0.015
- P – վարկի մարման ժամկետ (ամիսներով),
Յուրաքանչյուր ամիս վարկի մարման գծով ամսական վճարը կկազմի`
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը հաշվարկելու համար որպես K1 լրացվում է Վարկային հայտի ուսումնասիրման միանվագ վճարը 1,000 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով` վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կհաշվարկվի հետևյալ կերպ`
i = 0.1995 x 100= 19.95%
Բանկի կողմից առաջարկվող վերոհիշյալ պայմաններով վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կկազմի 19.95 %:
Վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկի մեջ չներառվող վճարներ`
- Նոտարական ձևակերպման վճարներ,
- Գրավի գրանցման վճարները,
- Կանխիկացման վճարները,
Բանկի հետ համագործակցող գնահատող կազմակերպությունների ցանկ
Անվանում |
Գտնվելու վայր |
Հեռախոսահամարներ |
Էլ. փոստի հասցե |
1 |
«ԱՐ ՎԻ ԷՄ ՔՈՆՍԱԼՏ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Նալբանդյան 48/1 Սախարով Բ/Կ |
+374 10 546490 |
2 |
«ԲԻԼԴ ԱՓ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Զաքյան 5-1 |
+374 10 547160, +374 91 177300 |
3 |
«ԿՈՍՏ ԿՈՆՍԱԼՏ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Խանջյան 13/2 |
+374 10 544882 |
4 |
«ՎԻ ԷՄ-ԱՐ ՓԻ » ՍՊԸ |
ք. Երևան, Վարդանանց 8, թիվ 3 |
+374 99 588797 |
«ՖԻՆԼՈՈՒ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Մաշտոցի 17, թիվ 25 տարածք |
[email protected] |
6 |
«ՕԼԻՎԵՐ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Թումանյան փող., 8 շենք |
+374 10 542750 |
7 |
«ԻՆԷՔՍ» ՍՊԸ |
ք. Վանաձոր, Թամանցիների փող․ թիվ 14 |
+374 41 042287 |
Բանկի հետ համագործակցող ապահովագրական ընկերությունների ցանկ
«ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ |
ք. Երևան, Հանրապետության 51.53, տարածք 47, 48, 50 |
+374 10 543134 |
«ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Ավետ Ավետիսյան փող. 116/1, թիվ 116/5 |
+374 10 539457 |
«ԼԻԳԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՓԲԸ |
ք. Երևան, Հյուսիսային պողոտա 1 |
+374 10 591010 |
"ՍԻԼ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ” ԱՓԲԸ |
ք. Երևան, Արամի փող. թիվ 3 եւ 5 |
+374 60 580000 |
«ԱՅ ԷՍ ՋԻ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Բելյակով 5 շենք |
+374 10 560392 |
«ԱՐՄԵՆԻԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Վարդանանց փող., 16 շենք |
+374 11 560404 |
ՌԵԳՈ ԱՓԲԸ |
ք. Երևան, Կոմիտասի պող., 62 շենք, №93-93/1 |
+374 60 275757 |
Հարգելի՛ Հաճախորդ,
Հայտնում ենք Ձեզ, որ նախքան վարկային հայտ ներկայացնելը և վարկային պայմանագիր կնքելը, Դուք կարող եք Բանկի +374 10 605555 հեռախոսահամարին զանգահարելով կամ Բանկի գործունեության վայր այցելելով Բանկի աշխատակցից ստանալ բանավոր տեղեկություններ Ձեզ հետաքրքրող վարկային պրոդուկտի վերաբերյալ:

- Loan interest is calculated for 365 calendar days. If the payment date is non-working, then the payment should be done during the next working day.
- For residential mortgage loans you can make full or partial early repayments. No early repayment fee is applied by the Bank for this case.
- In case of deviation from the loan schedule reverence rate set by the Central Bank of RA can be applied on the overdue amount of the loan as stipulated by the loan agreement.
- Prior to signing loan agreement you have the right to review the loan oferta.
- Loan interest amount is being calculated based on the NOMINAL INTEREST rate, whereas the ANNUAL PERCENTAGE RATE indicates how much would loan cost to you in case of repayment of interest amount and other payments under the defined timeline and terms. You can get acquainted with annual percentage rate calculation logic (Regulation 8/01 of CB of RA) in the official website of the Central Bank of RA (www.cba.am).
- The Bank will provide you with statements for the loan account via your preferred channel with 30 day periodicity in the manner and terms stipulated by the RA legislation.
- You can present to the Bank any complaint that you have during the term of the loan. The complaint handling process can be found via the following link www.evoca.am as well as at the Bank’s premises. You can present the complaints/claims derived from the agreement to the Financial System Mediator as stipulated by the RA legislation. You can protect your rights by applying to Court as well. The process of protecting your rights can be found via www.evoca.am website as well as in “What to do if you have a complaint” leaflet located at the Bank’s premises.
- ATTENTION: IF YOU DON'T MAKE YOUR LOAN MONTHLY REPAYMENTS IN LINE WITH THE LOAN SCHEDULE OR MAKE THEM PARTIALLY, THE BANK WILL SUBMIT YOUR DETAILS (INFORMATION ABOUT NOT MEETING OBLIGATIONS, PARTIALLY MAKING PAYMENT) TO CREDIT BUREAU IN THREE WORKING DAYS.
- Improper or nil fulfillment of obligations will have negative impact on your CREDIT HISTORY. CREDIT HISTORY is the set of information regarding the fulfillment of your financial obligations which is collected, accumulated, and is regularly updated by the Credit Organizations who have granted the loan to you and/or Credit Bureau. Credit history is assessed by the lending companies while reviewing your loan applications and has material impact on the loan decision-making process.
- In case you do not properly meet you loan obligations you may be deprived of you over your property.
- IN CASE YOU DO NOT MAKE LOAN INTEREST AND PRINCIPAL PAYMENTS ON TIME THE PROPERTY CAN BE SEIZED BY LAW.
- In case of repayment of the obligations due to non-fulfillment of credit obligations in expense of the pledge, if the value of the pledge is not sufficient to cover your credit obligations, the Bank may repay the loan at the expense of other securities in accordance with the RA legislation.
Criteria for loan approval
Criteria for positive decision-making are the following:
- Acceptable from our side pledged property and guaranties
- Permanent residence
- Stable source of income
- Positive or neutral credit history
- Reliable and comprehensive documentation
Criteria for negative decision-making are the following:
- Submission of not reliable documentation
- Negative credit history
- Unsafety of the source of income (unstable income, income with unclear frequency)
- Failure to provide the necessary documents required for signing pledge agreements or guarantee consents.
State Duties and Other Expenses
The following payments are available in case of secured loans:
- Valuation of the pledged property: AMD 10,000 – AMD 150,000 depending on the type of the property, square meters and tariffs of the valuating company. The payment is credited on the valuator’s account. The valuation is done prior to the loan provision.
- Notary service fee: AMD 10,000-AMD 30,000 (the payment is done at the Notary office)
- Property pledging registration fee: in case of registration of the pledge property starting from AMD 26,400, and in case of the registration of rights under trilateral agreement starting from AMD 71,400. The registration is done within 4 working days. To get familiar with tariffs for registration of right within shorter period of time please visit the website of the Cadaster Committee of the RA www.cadastre.am.
- Insurance of the pledged property (if needed). The property insurance should be carried by licensed insurance companies in the amount of 0.15%-2.5% of the loan’s outstanding balance. The insurance payment may vary each year depending on the loan’s outstanding amount and insurance annual tariff. The beneficiary of the insurance must be the Bank.
Example of Annual Percentage Rate Calculation
The Bank calculates Annual Percentage Rate (APR) for the loans granted. APR shows total expenditure of the loan expressed in annual rate of the provided loan and is calculated by using the following formula:
Where:
- i - annual percentage rate
- A – the initial amount of the provided loan
- n – the consecutive number of the loan repayment
- N – number of the last loan payment
- Kn–the amount of n-th loan payment
- Dn – the period from the date of the loan provision till the n-th repayment date expressed in the number of days
Assume a bank grants loan to the consumer with the following terms:
- Loan amount: AMD 700,000
- Nominal annual interest rate: 18%
- Loan term: 12 months
- Loan repayment schedule: annuity ( the total sum of the principal and the interest amount is repaid in equal installments on monthly basis)
Loan provision fees:
- One-off loan application review fee: AMD 1,000
In case of loan repayment with annuity schedule, it is required to determine loan repayment’s monthly amount with the following formula:
- K – monthly fee
- R – interest rate (monthly interest rate is marked, e.g. `(18/12) / 100 = 0.015
- P – loan term (in months)
Each month loan repayment amount will comprise:
In order to calculate the Annual percentage rate, the one –off loan application fee of AMD 1,000 is captured as K1.
Hence, the loan’s Annual percentage rate will be calculated as following:
i = 0.1995 x 100= 19.95%
Considering the above terms offered by the bank Annual percentage rate will comprise 19.95%.
Fees not included in the calculation of Annual Percentage Rate:
- Notary registration fees
- Pledge registration fees
- Encashment fees
The list of valuation companies cooperating with the Bank
Name |
Phone number |
Emails |
“INGO ARMENIA” CJSC |
Yerevan, Hanrapetutyan str. 51.53, areas 47, 48, 50 |
+374 10 543134 |
2 |
“NAIRI INSURANCE” insurance LLC |
Yerevan, Avet Avetyan str., 116/1, N 116/5 |
+374 10 539457 |
[email protected] |
3 |
"LIGA INSURANCE" Insurance CJSC |
Yerevan, Northern Avenue 1 |
+374 10 591010 |
4 |
"SIL INSURANCE" Insurance CJSC |
Yerevan, Aram str. N 3 and 5 |
+374 60 580000 |
"ISG" Insurance LLC |
Yerevan, Belyakov str. 5 bld |
+374 10 560392 |
6 |
"ARMENIA INSURANCE" Insurance LLC |
Yerevan, Vardanants St., 16 Building |
+374 11 560404 |
7 |
REGO Insurance CJSC |
Yerevan, Komitas Avenue, 62 bld, №93-93/1 |
+374 60 275757 |
The list of Insurance companies cooperating with the Bank
Phone numbers |
“RVM CONSULT” LLC |
Yerevan, Nalbandyan str., bld 48/1, 2-nd floor |
+374 10 546490 |
“BUILD UP” LLC |
Yerevan, Zaqyan str., 5 bld., office 1 |
+374 10 547160, +374 91 177300 |
"COST CONSULT" LLC |
Yerevan, Pavstos Buzand str.., 1 bld., Area 51 |
+374 10 544882 |
"VM-RP" LLC |
Yerevan, Vardanants str. Blind Alley, 8 bld., N 3 |
+374 99 588797 |
"FINLAW" LLC |
Yerevan, Mashtots 17, N 25 area |
“OLIVER GROUP” LLC |
Yerevan, Tumanyan str., bld 8 |
+374 10 542750 |
"INEX" LLC |
Vanadzor, Tamantsiner str․, N 14 |
+374 41 042287 |
Dear customer,
We would like to inform you that prior to submitting loan application and signing loan agreement you can receive verbal information regarding the loan product you are interested in from our Bank staff by calling the Bank at +374 10 605555 number or visiting Bank’s premises.