- Տոկոսագումարների գծով հաշվարկները կատարվում են 365 օրացուցային օրերի համար: Եթե վճարման օրը ոչ աշխատանքային է, ապա վճարում եք դրան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում,
- Հիփոթեքային վարկերի դեպքում Դուք իրավունք ունեք ժամկետից շուտ իրականացնել վարկի մասնակի կամ ամբողջական մարում, որի դեպքում Բանկի կողմից տույժեր չեն կիրառվում:
- Վարկի մարման ժամանակացույցը խախտելու դեպքում վարկի ժամկետանց մասի վրա կարող է կիրառվել ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքը, որը ամրագրվում է վարկային պայմանագրով։
- Դուք իրավունք ունեք նախքան վարկային պայմանագիր կնքելը ծանոթանալ պայմանագրի նախագծի հետ։
- Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ հիման վրա, իսկ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը Ձեզ համար տոկոսագումարները և այլ վճարները սահմանված ժամկետներում և չափերով կատարելու դեպքում: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգին (ՀՀ ԿԲ Կանոնակարգ 8/01) կարող եք ծանոթանալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում (www.cba.am):
- Բանկը Ձեզ, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և դեպքերում Ձեր նախընտրած հաղորդակցման եղանակով 30-օրյա պարբերականությամբ կտրամադրի վարկի վերաբերյալ քաղվածք:
- Պայմանագրի գործողության ընթացքում բողոքներ ունենալու դեպքում կարող եք դրանք ներկայացնել Բանկին: Ձեր կողմից ներկայացված բողոքների քննության գործընթացը ներկայացված է www.evoca.am կայքում և Բանկի գործունեության վայրերում: Դուք հնարավորություն ունեք պայմանագրից բխող բողոք-պահանջները ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ներկայացնել Ֆինանսական համակարգի հաշտարարին: Ձեր իրավունքները կարող եք պաշտպանել նաև դատարանի միջոցով: Իրավունքների պաշտպանության գործընթացը նկարագրված է www.evoca.am կայքում և Բանկի գործունեության վայրերում տեղակայաված «Ի՞նչ անել, եթե բողոք ունեք» ձևաթղթում:
- ԶԳՈՒՇԱՑՈՒՄ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԱՆ ԳՐԱՖԻԿՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ԿԱՄ ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔԵՐՈՒՄ ԲԱՆԿԸ 3 ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐ ՀԵՏՈ ՁԵՐ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ (ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՉԿԱՏԱՐՄԱՆ, ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ) ՈՒՂԱՐԿՈՒՄ Է ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈ:
- Վարկային պարտավորությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կազդի Ձեր ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ վրա: ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ Ձեր ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկությունների այն ամբողջությունն է, որը հավաքվում, կուտակվում և պարբերաբար նորացվում է Ձեզ վարկ տրամադրած կազմակերպությունների և/կամ Վարկային բյուրոյի կողմից: Վարկային պատմությունը ուսումնասիրվում է վարկավորում իրականացնող կազմակերպությունների կողմից Ձեր վարկային հայտը դիտարկելու ընթացքում և մեծ դեր է խաղում վարկի տրամադրման որոշման կայացման հարցում:
- Վարկային պայմանագրով Ձեր կողմից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքում դուք կարող եք զրկվել անշարժ գույքի նկատմամբ Ձեր իրավունքներից:
- ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ և ՎԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐԻ ՄԱՐՈՒՄՆԵՐԸ ԺԱՄԱՆԱԿԻՆ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ, ԳՐԱՎԱԴՐՎԱԾ ԳՈՒՅՔԸ ԿԱՐՈՂ Է ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳՈՎ ԲՌՆԱԳԱՆՁՎԵԼ:
- Վարկային պարտավորությունների չկատարման հետևանքով գրավի հաշվին պարտավորությունները մարելու դեպքում, եթե ձեր վարկային պարտավորությունները ծածկելու համար գրավի արժեքը չի բավարարում, ապա Բանկը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող է կատարել վարկային պարտավորությունների մարումներ ձեր այլ գույքերի հաշվին:
Գրավադրման պայմանով վարկերի դեպքում առկա են հետևյալ վճարները
- Գրավադրվող գույքի գնահատում` 10,000-150,000 դրամ, կախված գույքի տեսակից, մակերեսից և գնահատող կազմակերպության սականգներից: Վճարը մուտքագրվում է գնահատող կազմակերպության հաշվին, գնահատումը իրականացվում է վարկի տրամադրումից առաջ,
- Նոտարական ձևակերպման ծախսեր՝ 10,000-30,000 դրամ (վճարումը կատարվում է նոտարական գրասենյակում),
- Գրավի գրանցման ծախսեր՝ անշարժ գույքի գրավի գրանցման դեպքում` սկսած 26,400 ՀՀ դրամից, եռակողմ պայմանագրով իրավունքների գրանցման դեպքում` սկսած 71,400 դրամից: Գրանցումը կատարվում է 4 աշխատանքային օրում: Ավելի կարճ ժամկետներում իրավունքների գրանցման սակագներին ծանոթանալու համար կարող եք այցելել ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի www.cadastre.am կայք:
- Գրավադրվող գույքի ապահովագրում (պահանջվելու դեպքում): Ապահովագրությունը պետք է կատարվի լիցենզավորված ապահովագրական ընկերությունների կողմից վարկի մնացորդի 0.15 % – 2.5 %-ի չափով: Ապահովագրության վճարը կախված վարկի մնացորդից և ապահովագրվավճարի տարեկան սակագնից կարող է յուրաքանչյուր տարի փոփոխվել: Ապահովագրության շահառուն պետք է հանդիսանա Բանկը:
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման օրինակ
Բանկը իր կողմից տրամադրած վարկի դիմաց հաշվարկում է տարեկան փաստացի տոկոսադրույք (Annual Percentage Rate կամ APR)` սպառողի կրեդիտավորման ընդհանուր ծախս` արտահայտված տրամադրված կրեդիտի տարեկան տոկոսով և հաշվարկված` հիմք ընդունելով հետևյալ բանաձևը՝
որտեղ՝
- i – տարեկան փաստացի տոկոսադրույք,
- A – վարկի սկզբնական գումար,
- ո – վարկի մարմանն ուղղված վճարի թիվ,
- N – վարկի մարմանն ուղղված վերջին վճարի թիվ,
- Kn – վարկի մարմանն ուղղված n-րդ վճարի գումար,
- Dո – վարկի տրամադրման օրվանից մինչև վարկի մարմանն ուղղված ո-րդ վճարի կատարման օրն ընկած ժամանակահատված` արտահայտված օրերի թվով:
Ենթադրենք բանկը սպառողին տրամադրում է վարկ հետևյալ պայմաններով`
- Վարկի գումար – 700,000 ՀՀ դրամ,
- Անվանական տարեկան տոկոսադրույքը – 18 %,
- Վարկի մարման ժամկետը – 12 ամիս,
- Վարկի մարման եղանակը – անուիտետային (վարկի գումարի և տոկոսագումարի հանրագումարը մարվում է ամենամսյա հավասարաչափ),
Վարկի տրամադրման դիմաց առկա են վճարներ`
- Վարկային հայտի ուսումնասիրման միանվագ վճար – 1,000 ՀՀ դրամ,
Անուիտետային եղանակով վարկի մարման դեպքում անհրաժեշտ է որոշել վարկի մարմանն ուղղված ամսական վճարի գումարը, հետևյալ բանաձևով`
Որտեղ`
- K – ամսական վճար,
- R – տոկոսագումար (նշվում է ամսական տոկոսադրույքը, օրինակ`(18/12) / 100 = 0.015
- P – վարկի մարման ժամկետ (ամիսներով),
Յուրաքանչյուր ամիս վարկի մարման գծով ամսական վճարը կկազմի`
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը հաշվարկելու համար որպես K1 լրացվում է Վարկային հայտի ուսումնասիրման միանվագ վճարը 1,000 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով` վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կհաշվարկվի հետևյալ կերպ`
i = 0.1995 x 100= 19.95%
Բանկի կողմից առաջարկվող վերոհիշյալ պայմաններով վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կկազմի 19.95 %:
Վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկի մեջ չներառվող վճարներ`
- Նոտարական ձևակերպման վճարներ,
- Գրավի գրանցման վճարները,
- Կանխիկացման վճարները,
Բանկի հետ համագործակցող գնահատող կազմակերպությունների ցանկ
Անվանում |
Գտնվելու վայր |
Հեռախոսահամարներ |
Էլ. փոստի հասցե |
1 |
«ԱՐ ՎԻ ԷՄ ՔՈՆՍԱԼՏ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Նալբանդյան 48/1 Սախարով Բ/Կ |
+374 10 546490 |
2 |
«ԲԻԼԴ ԱՓ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Զաքյան 5-1 |
+374 10 547160, +374 91 177300 |
3 |
«ԿՈՍՏ ԿՈՆՍԱԼՏ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Խանջյան 13/2 |
+374 10 544882 |
4 |
«ՎԻ ԷՄ-ԱՐ ՓԻ » ՍՊԸ |
ք. Երևան, Վարդանանց 8, թիվ 3 |
+374 99 588797 |
«ՖԻՆԼՈՈՒ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Մաշտոցի 17, թիվ 25 տարածք |
[email protected] |
6 |
«ՕԼԻՎԵՐ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ |
ք. Երևան, Թումանյան փող., 8 շենք |
+374 10 542750 |
7 |
«ԻՆԷՔՍ» ՍՊԸ |
ք. Վանաձոր, Թամանցիների փող․ թիվ 14 |
+374 41 042287 |
Բանկի հետ համագործակցող ապահովագրական ընկերությունների ցանկ
«ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ |
ք. Երևան, Հանրապետության 51.53, տարածք 47, 48, 50 |
+374 10 543134 |
«ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Ավետ Ավետիսյան փող. 116/1, թիվ 116/5 |
+374 10 539457 |
«ԼԻԳԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՓԲԸ |
ք. Երևան, Հյուսիսային պողոտա 1 |
+374 10 591010 |
"ՍԻԼ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ” ԱՓԲԸ |
ք. Երևան, Արամի փող. թիվ 3 եւ 5 |
+374 60 580000 |
«ԱՅ ԷՍ ՋԻ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Բելյակով 5 շենք |
+374 10 560392 |
«ԱՐՄԵՆԻԱ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ» ապահովագրական ՍՊԸ |
ք. Երևան, Վարդանանց փող., 16 շենք |
+374 11 560404 |
ՌԵԳՈ ԱՓԲԸ |
ք. Երևան, Կոմիտասի պող., 62 շենք, №93-93/1 |
+374 60 275757 |
Հարգելի՛ Հաճախորդ,
Հայտնում ենք Ձեզ, որ նախքան վարկային հայտ ներկայացնելը և վարկային պայմանագիր կնքելը, Դուք կարող եք Բանկի +374 10 605555 հեռախոսահամարին զանգահարելով կամ Բանկի գործունեության վայր այցելելով Բանկի աշխատակցից ստանալ բանավոր տեղեկություններ Ձեզ հետաքրքրող վարկային պրոդուկտի վերաբերյալ:

• Расчеты процентов производятся для 365 календарных дней. Если день платежа приходится на нерабочий день, то платеж переносится на первый рабочий день после него,
• Если у Вас ипотечный кредит, Вы имеете право досрочно произвести частичное или полное погашение кредита, в этом случае неустойка Банком не взимается.
• В случае нарушения графика погашения по кредиту, в отношении просроченной части кредита может применяться предусмотренная кредитным договором учетная ставка банковского процента, установленная Центральным банком РА.
• Вы имеете право ознакомиться с проектом кредитного договора до его заключения.
• Проценты по кредиту рассчитываются на основании НОМИНАЛЬНОЙ ПРОЦЕНТНОЙ СТАВКИ, а ГОДОВАЯ РЕАЛЬНАЯ ПРОЦЕНТНАЯ СТАВКА показывает, во сколько обойдется Вам кредит в случае уплаты в срок и в надлежащих размерах процентов и прочих платежей. С порядком расчета годовой реальной процентной ставки (Положение ЦБ РА номер 8/01) можете ознакомиться на официальном сайте Центрального банка РА (www.cba.am).
• Банк, в порядке и в случаях, предусмотренных законодательством РА, ежемесячно будет высылать Вам выписку по кредиту указанным Вами способом коммуникации.
• В течение действия договора Вы можете представить свои жалобы Банку. Процесс рассмотрения представленных Вами жалоб описан на сайте www.evoca.am, кроме этого, с ним можно ознакомиться в офисах Банка. Вы имеете возможность представить вытекающие из договора жалобы-претензии в порядке, предусмотренном законодательством РА, Примирителю финансовой системы. Вы можете защитить свои права также и в судебном порядке. С процессом защиты прав можно ознакомиться на сайте www.evoca.am и в информационном листке “Что делать, если у вас есть жалоба?”.
• ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ. БАНК ЧЕРЕЗ 3 РАБОЧИХ ДНЯ ПОСЛЕ НЕИСПОЛНЕНИЯ ИЛИ НЕНАДЛЕЖАЩЕГО ИСПОЛНЕНИЯ ВАМИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ В ПРЕДУСМОТРЕННЫЕ ГРАФИКОМ СРОКИ ПЕРЕДАЕТ ВАШИ ДАННЫЕ (СВЕДЕНИЯ О НЕИСПОЛНЕНИИ ИЛИ НЕНАДЛЕЖАЩЕМ ИСПОЛНЕНИИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ) В КРЕДИТНОЕ БЮРО.
• Неисполнение или ненадлежащее исполнение Вами кредитных обязательств влияет на Вашу КРЕДИТНУЮ ИСТОРИЮ. КРЕДИТНАЯ ИСТОРИЯ – это совокупность информации об исполнении Вами финансовых обязательств, которая собирается, накапливается и периодически обновляется организациями, предоставившими Вам кредит и/или Кредитным бюро. Кредитная история рассматривается кредитными организациями при рассмотрении Вашей кредитной заявки и играет большую роль в вопросе принятия решения о предоставлении кредита.
• В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Вами предусмотренных кредитным договором обязательств, Вы можете лишиться прав на недвижимость.
• В СЛУЧАЕ НЕИСПОЛНЕНИЯ В СРОК ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ПО УПЛАТЕ ПРОЦЕНТОВ И ПОГАШЕНИИ ОСНОВНОЙ СУММЫ ЗАЛОЖЕННОЕ ИМУЩЕСТВО МОЖЕТ БЫТЬ КОНФИСКОВАНО В ПОРЯДКЕ, ПРЕДУСМОТРЕННОМ ЗАКОНОМ.
• Если обязательства погашаются за счет предмета залога вследствие неисполнения Вами кредитных обязательств и стоимость предмета залога недостаточна для покрытия Ваших обязательств, Банк в порядке, предусмотренном законодательством РА, может осуществить погашение кредитных обязательств за счет других Ваших активов.
Критерии для принятия решения о предоставлении кредита
Критерии для принятия положительного решения:
• Приемлемое для нас закладываемое имущество и поручительства,
• Постоянное местожительство,
• Стабильный источник дохода,
• Положительная или нейтральная кредитная история,
• Достоверные и полноценные документы.
Критерии для принятия отрицательного решения:
• Представление недостоверных документов,
• Отрицательная кредитная история,
• Высокий риск, связанный с источником доходов (нестабильные доходы, доходы с нечеткой периодичностью),
• Непредставление документов, необходимых для заключения договора залога или соглашения поручительства.
Для кредитов под обеспечение предусмотрены следующие платежи:
• Оценка закладываемого имущества - 10,000-150,000 драм, в зависимости от вида, площади имущества и тарифов оценочной организации. Сумма платежа зачисляется на счет оценочной организации, оценка производится до предоставления кредита,
• Нотариальные расходы - 10,000-30,000 драм (платеж производится в нотариальной конторе),
• Расходы по регистрации предмета залога: в случае регистрации недвижимости как предмета залога – начиная от 26,400 драм, в случае регистрации прав на основании трехстороннего договора – начиная от 71,400 драм. Регистрация производится в течение 4 рабочих дней. С тарифами на регистрацию прав в более сжатые сроки можете ознакомиться на вебсайте Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА: www.cadastre.am.
• Страхование закладываемого имущества (при необходимости). Страхование должно быть осуществлено лицензированной страховой компанией в размере 0.15 % – 2.5% от остаточной суммы кредита. Страховой взнос в зависимости от остатка кредита и годового страхового тарифа может изменяться. Выгодоприобретателем по договору страхования является Банк.
Пример расчета годовой реальной процентной ставки
За предоставленный кредит Банк начисляет годовую реальную ставку процента (Annual Percentage Rate или APR) – это общие расходы потребителя по кредитованию, выраженные годовой процентной ставкой выданного кредита. Годовая реальная процентная ставка рассчитывается по следующей формуле:
где:
• i – годовая реальная процентная ставка,
• A – первоначальная сумма кредита,
• ո – номер платежа по погашению кредита,
• N – номер последнего платежа по погашению кредита,
• Kn – сумма n-го платежа,
• Dո – число, показывающее сколько дней прошло со дня выдачи кредита до даты ո-го платежа.
Предположим, что Банк выдал потребителю кредит на следующих условиях:
• Сумма кредита – 700,000 драм,
• Номинальная процентная ставка – 18 %,
• Срок погашения – 12 месяцев,
• Схема погашения кредита – аннуитетная (общая сумма основной суммы и процентов по кредиту погашается ежемесячными равными суммами),
Преусмотренные за предоставление кредита платежи:
• Единовременная плата за рассмотрение кредитной заявки – 1,000 драм,
В случае погашения кредита на основе аннуитетной схемы необходимо определить сумму ежемесячных патежей по погашению кредита по следующей формуле:
• K – ежемесячный платеж,
• R – процентная сумма (указывается ежемесячная процентная ставка, например, (18/12) / 100 = 0.015
• P – срок погашения (в месяцах),
Ежемесячные выплаты по погашению кредита составят:
Для расчета годовой реальной ставки процента в качестве K1 вводится единовременная сумма, взимаемая за рассмотрение кредитной заявки в размере 1,000 драм.
Таким образом, годовая реальная процентная ставка рассчитывается следующим образом:
i = 0.1995 x 100= 19.95%
Годовая реальная процентная ставка, на предлагаемых Банком условиях, составит 19.95 %.
Платежи, не включенные в расчет годовой реальной процентной ставки по кредиту:
• Нотариальные расходы,
• Плата за регистрацию залога,
• Плата за обналичивание.
Перечень страховых компаний, сотрудничающих с Банком
Название
Местонахождение
Телефонные номера
Эл. почты
1
СЗАО "ИНГО АРМЕНИЯ"
Ереван, ул. Анрапетутяна, 51, 53, помещения 47, 48, 50
+374 10 543134
[email protected]
2
СООО  "НАИРИ ИНШУРАНС"
Ереван, ул. Авет Аветисяна, 116/1, 116/5 дом
+374 10 539457
+374 10 539468
3
СЗАО "ЛИГА ИНШУРАНС"
Ереван, Северный проспект 1
+374 10 591010
4
СЗАО “СИЛ ИНШУРАНС”
Ереван, ул. Арама N 3 и 5
+374 60 580000
"АЙ ЭС ДЖИ" СООО
Ереван, ул. Беляков, 5 стр.
+374 10 560392
+374 10 546860
6
СООО "АРМЕНИЯ ИНШУРАНС"
Ереван, ул. Вардананц, 16 дом
+374 11 560404
7
СЗАО “РЕГО”
Ереван, пр. Комитаса, д. 62, №93-93/1
+374 60 275757
Перечень сотрудничающих с Банком оценочных организаций:
Name
Location
Phone numbers
Emails
ООО “АР ВИ ЭМ КОНСАЛТ”
Ереван, ул. Налбандяна д. 48/1,  2-й этаж
+374 10 546490
+374 98 944449
ООО “БИЛД АП”
Ереван, ул. Закияна д. 5, офис номер  1
+374 10 547160, +374 91 177300
ООО "КОСТ КОНСАЛТ"
Ереван, ул. Павстос Бузанда, 1 дом, помещение 51
+374 10 544882
+374 91 471925
ООО "ВИ ЭМ - АР ПИ"
Ереван, ул. Вардананц, 8 дом., N 3
+374 99 588797
+374 43 588797
+374 10 588797
ООО "ФИНЛОУ"
Ереван, пр. Маштоц 17, N 25 помещение
ООО “ОЛИВЕР ГРУП”
Ереван, ул. Туманян, 8 дом
+374 10 542750
+374 10 542760
ООО “ИНЕКС”
Ванадзор, ул. Таманцинер, N 14
Юр. адрес: Ереван, ул. Нар-Дос 28
+374 41 042287
+374 96 042287
+374 94 042287
Уважаемый Клиент!
Сообщаем Вам, что до представления кредитной заявки и заключения кредитного договора Вы можете получить от сотрудника Банка информацию в устной форме относительно интересующего Вас кредитного продукта, позвонив по телефону +374 10 605555 или же посетив любой офис Банка.