Կարևոր տեղեկատվություն վարկային պատմության վերաբերյալ
«Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն վարկային տեղեկատվությունը վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունն է, որը ցույց է տալիս վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի պարտքերը, վճարումները, վճարումների սովորությունները կամ պարտավորությունների կամ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություններ:
Այն, որպես կանոն, օգտագործվում է ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վարկերի տրամադրման, ինչպես նաև արտադրող և վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների կողմից՝ տարաժամկետ վճարման սկզբունքով («ապառիկ») ապրանքների/ծառայությունների իրացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու ընթացքում:
- Որոնք են վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրները
Վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրներն են ԱՔՌԱ գործընկերները (բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները, հետաձգված վճարումներով գործարքներ իրականացնող կազմակերպությունները, ինչպես նաև՝ հանրային տվյալների բազաներից ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով վարկային բյուրոյին անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրող պետական մարմինները), որոնք տրամադրում են վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի վերաբերյալ տեղեկություններ(տվյալներ):
- ԻՆչ է վարկային բյուրոն
Վարկային բյուրոն իրականացնում է իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկության (վարկային տեղեկատվության) հավաքագրում, մշակում, պահպանում, տրամադրում, ինչպես նաև դրանց հիման վրա վարկային զեկույցի պատրաստման գործունեություն:
Վարկային բյուրոյի ծառայությունների շնորհիվ յուրաքանչյուր իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ հնարավորություն է ստանում
- ժամանակին կատարելով իր ֆինանսական պարտավորությունները՝ կերտել դրական վարկային պատմություն և օգտագործել այն որպես ծանրակշիռ ակտիվ ֆինանսական ծառայություններից արտոնյալ պայմաններով օգտվելու համար,
- ճիշտ կառավարել սեփական ֆինանսական պարտավորությունները և մշտապես տեղեկացված լինել սեփական ֆինանսական պարտավորությունների կատարման ընդհանուր պատկերի մասին:
Վարկային բյուրոյի ծառայությունները թույլ են տալիս վարկատուներին (բանկեր, վարկային կազմակերպություններ), ինչպես նաև տարաժամկետ վճարման սկզբունքով («ապառիկ») ապրանքներ վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին կանխելու վարկառուների/հաճախորդների կողմից ավելորդ պարտավորությունների ստանձնումը, կրճատելու անհուսալի պարտավորությունները և աջակցելու պարտավորությունների ժամանակին կատարմանը:
- Ինչ է վարկային զեկույցը
Վարկային զեկույցը գրավոր կամ էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որը պարունակում է վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի (ֆիզիկական կամ իրավաբանական) և նրա կողմից ստանձնած տնտեսվարող կազմակերպությունների նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Զեկույցը կազմված է ԱՔՌԱ գործընկեր կազմակերպություններից ստացված տվյալների հիման վրա և արտացոլում է հարցման պահից վերջին 5 տարվա վարկային տվյալները:
- Որքան ժամանակ է պահպանվում վարկային պատմությունը
Համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի դրույթների, «վարկային բյուրոյի կողմից տրամադրվող վարկային զեկույցներում չպետք է ներառվի վարկային զեկույցի տրամադրման պահին նախորդող հինգ տարուց ավելի վարկային տեղեկատվություն»:
- Ինչպես բարելավել վարկային պատմությունը
Նախ, անհրաժեշտ է լիովին մարել նախկինում գոյացած ժամկետանց պարտավորությունների վճարումները: Բացի այդ, ներկա պահին գործող վարկերի մասով անհրաժեշտ է բացառել ժամկետանց՝ նույնիսկ մեկ օրվա կտրվածքով պարտավորությունների գոյացումը:
- Ուր դիմել եթե վարկային պատմությունը սխալ է
Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վարկառուն՝ համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող սուբյեկտներին (վարկային տեղեկատվության աղբյուրին): Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում Իմ ԱՔՌԱ անձնական գրասենյակից: ԱՔՌԱ-ի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման/ստացման, քննարկման և վերջիններիս արձագանքման գործընթացը, գործողությունների հաջորդականությունը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով:
Վարկային սքոր
Բանկը կիրառում է իր կողմից մշակված վարկային սքորը վարկավորման վերաբերյալ որոշումների կայացման ժամանակ։ Վարկային սքորը հաճախորդի վարկային պատմության և որոկական ցուցանիշների ուսումնասիրության հիման վրա ձևավորվող վիճակագրական գնահատականն է, որն արտահայտում է հավանականությունը հայցվող վարկը ժամանակին և պատշաճ մարելու գծով։ Վարկային պատմությունը ներառվում է սքորի հաշվարկի մեջ դիմելու պահից վերջին 5 տարվա վաղեմությամբ։
Բանկի ներքին սքոր գնահատականի վրա ազդող հիմնական գործոններն են՝ ՖԱՅԿՈ սքորը (բարձր ՖԱՅԿՈ սքոր - դրական ազդեցություն), գործող վարկերի քանակը (գործող վարկերի քանակի ավելացում – բացասական ազդեցություն), վարկային բեռը (բարձր վարկային բեռ – բացասական ազդեցություն), վարկային պարտավորությունների ժամանակին կատարման փաստը (ժամկետանցների առկայություն – բացասական ազդեցություն), նոր վարկային հայտեր ներկայացնելու հաճախականությունը (հայտերի քանակի ավելացում – բացասական ազդեցություն), հաճախորդի աշխատանքային փորձը (քիչ փորձառություն – բացասական ազդեցություն), եկամուտների մեծությունը (բարձր եկամուտների առկայություն – դրական ազդեցություն)։
Վարկային պատմությունը և/կամ սքոր գնահատականը հնարավոր է բարելավվել վարկն առանց ժամկետանցների մարելու, նպատակային օգտագործելու, վարկերի մնացորդային գումարը և քանակը նվազեցնելու, տրված երաշխավորությունների գծով պարտավորությունները ժամանակին կատարելու դեպքում։
Վարկային պատմության և սքոր վատթարացումից խուսափելու նպատակով հաճախորդները չպետք է ունենան ժամկետանցներ, անհիմն ավելացնեն վարկային ծանրաբեռնվածությունը, վարկերի քանակը, հաճախակի վարկավորման հարցումներ ուղարկեն տարբեր կազմակերպություններին, հանդիսանան երաշխավոր անվստահելի անձանց համար։
Վարկային պատմության և ՖԱՅԿՈ սքորի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ այցելելով՝ https://www.abcfinance.am, Հաճախ տրվող հարցեր - ԱՔՌԱ (acra.am) և www.acra.am կայքեր։

Кредитная история и рейтинг
Банк использует собственную систему скоринговой оценки клиента для принятия решения о кредитовании. Скоринговая оценка – это статистическая оценка, формируемая на основе изучения кредитной истории клиента и качественных показателей, которая выражает вероятность своевременного и надлежащего погашения запрашиваемого кредита. Кредитная история за последние 5 лет с момента подачи заявления включается в расчет скоринговой оценки клиента.
Основными факторами, влияющими на скоринговую оценку клиента банком, являются: FICO-оценка (высокая FICO-оценка оказывает положительное влияние на принятие решения), количество действующих кредитов (увеличение количества операционных кредитов оказывает отрицательное влияние), кредитная нагрузка (высокая кредитная нагрузка оказывает отрицательное влияние), факт своевременного исполнения кредитных обязательств (наличие просрочек влияет отрицательно), частота подачи новых заявок на кредит (увеличение количества заявок влияет отрицательно), опыт работы клиента (небольшой опыт влияет отрицательно), сумма доходов (высокие доходы оказывают положительное влияние на вероятность одобрения кредита).
Улучшить кредитную историю и/или скоринговую оценку можно при своевременном погашении кредитов без просрочек, использовании кредитов по назначению, уменьшении остатка непогашенной суммы и количества кредитов, своевременном исполнении обязательств по поручительствам.
Во избежание ухудшения кредитной истории и скоринговой оценки, клиенты не должны иметь просрочек, необоснованно увеличивать кредитную нагрузку, количество кредитов, направлять частые заявки на получение кредита в различные организации, быть поручителями для неблагонадежных лиц.
Более подробную информацию о кредитной истории и FICO-скоре можно получить, посетив: https://www.abcfinance.am, часто задаваемые вопросы - АКРА (acra.am) и www.acra.am веб-сайты.
Критерии принятия решения о предоставлении кредита
Критерии принятия положительного решения:
• Приемлемые для нас залог и поручительства,
• Постоянное место жительства,
• Стабильный источник дохода,
• Положительная или нейтральная кредитная история,
• Достоверная и полноценная документация.
Критерии принятия отрицательного решения:
• Представление недостоверных документов,
• Отрицательная кредитная история,
• Высокий риск, связанный с источником дохода (нестабильные или нерегулярные доходы),
• Непредставление документов, необходимых для заключения договора залога или договора поручительства.
Важная информация о кредитной истории
Неисполнение или ненадлежащее исполнение Вами кредитных обязательств отразится на ВАШЕЙ КРЕДИТНОЙ ИСТОРИИ.
• Что такое кредитная история?
Согласно Закону РА «Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро», кредитная информация – это информация об обязательствах, принятых субъектом кредитной информации, которая показывает задолженность, платежи, платёжные привычки или сведения об обязательствах или их исполнении субъектом кредитной информации.
Как правило, кредитную историю используют финансовые организации при предоставлении кредитов, а также производственные предприятия или торговые организации, а также   предприятия сферы услуг, при принятии решения о реализации товаров/услуг в рассрочку.
• Кто формирует кредитную историю?
К источникам формирования кредитной истории относятся партнеры АКРА (банки, кредитные организации, страховые компании, организации, осуществляющие операции с рассрочкой платежей, а также государственные органы, предоставляющие в кредитное бюро информацию о физических лицах из общедоступных баз данных в порядке, предусмотренном Правительством РА).
• Что такое кредитное бюро?
Кредитное бюро осуществляет сбор, обработку, хранение, предоставление информации (кредитной информации) об исполнении финансовых обязательств юридическими и физическими лицами, а также  подготавливает на их основе кредитный отчет.
Благодаря услугам кредитного бюро каждое юридическое или физическое лицо получает возможность:
• своевременным выполнением своих финансовых обязательств, сформировать положительную кредитную историю и использовать ее как убедительный актив для получения финансовых услуг на льготных условиях,
• правильно управлять своими финансовыми обязательствами и быть постоянно в курсе общей картины выполнения своих финансовых обязательств.
Услуги кредитного бюро позволяют кредиторам (банкам, кредитным организациям), а также организациям, реализующим товары или оказывающим услуги в рассрочку, не доспустить принятие заемщиками/клиентами чрезмерных обязательств, сократить безнадежные обязательства и помочь им в своевременном исполнении своих обязательств.
• Что такое кредитный отчет?
Кредитный отчёт — письменный или электронный документ, содержащий информацию о субъекте кредитной информации (физического или юридического лица), а также о выполнении им финансовых обязательств перед коммерческими организациями.
Отчёт составлен на основе данных, полученных от организаций-партнеров АКРА, и отражает кредитные данные за последние 5 лет, с момента запроса.
• Как долго хранится кредитная история?
Согласно положениям статьи 11 Закона РА «Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро», «кредитные отчеты, выдаваемые кредитными бюро, должны включать кредитную информацию за последние пять лет, предшествующие моменту выдачи кредитного отчёта».
• Как улучшить свою кредитную историю?
Во-первых, необходимо полностью погасить просроченные обязательства. Кроме того, необходимо исключить просрочки платежа по кредиту даже на один день.
• Куда обратиться, если кредитная история неверна?
Если в кредитной истории заемщика имеются неверные или неполные данные, то в целях уточнения и исправления заемщик, в соответствии с положениями статьи 20 Закона РА «Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро», может сообщить об этом в кредитное бюро или напрямую связаться с поставщиком информации (источником кредитной информации). Уведомлять Кредитное бюро можно путем подачи соответствующего письменного или электронного заявления (по интернету, из личного кабинета «Мое АКРА»). Процесс приема/получения, рассмотрения и реагирования на жалобы клиентов по предоставляемым АКРА кредитным отчетам, последовательность действий определяется Процедурой  разрешения споров ЗАО «АКРА Кредит Репортинг».