Կարևոր տեղեկատվություն վարկային պատմության վերաբերյալ
«Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն վարկային տեղեկատվությունը վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունն է, որը ցույց է տալիս վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի պարտքերը, վճարումները, վճարումների սովորությունները կամ պարտավորությունների կամ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություններ:
Այն, որպես կանոն, օգտագործվում է ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վարկերի տրամադրման, ինչպես նաև արտադրող և վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների կողմից՝ տարաժամկետ վճարման սկզբունքով («ապառիկ») ապրանքների/ծառայությունների իրացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու ընթացքում:
- Որոնք են վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրները
Վարկային պատմության ձևավորման աղբյուրներն են ԱՔՌԱ գործընկերները (բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ապահովագրական ընկերությունները, հետաձգված վճարումներով գործարքներ իրականացնող կազմակերպությունները, ինչպես նաև՝ հանրային տվյալների բազաներից ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով վարկային բյուրոյին անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրող պետական մարմինները), որոնք տրամադրում են վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի վերաբերյալ տեղեկություններ(տվյալներ):
- ԻՆչ է վարկային բյուրոն
Վարկային բյուրոն իրականացնում է իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկության (վարկային տեղեկատվության) հավաքագրում, մշակում, պահպանում, տրամադրում, ինչպես նաև դրանց հիման վրա վարկային զեկույցի պատրաստման գործունեություն:
Վարկային բյուրոյի ծառայությունների շնորհիվ յուրաքանչյուր իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ հնարավորություն է ստանում
- ժամանակին կատարելով իր ֆինանսական պարտավորությունները՝ կերտել դրական վարկային պատմություն և օգտագործել այն որպես ծանրակշիռ ակտիվ ֆինանսական ծառայություններից արտոնյալ պայմաններով օգտվելու համար,
- ճիշտ կառավարել սեփական ֆինանսական պարտավորությունները և մշտապես տեղեկացված լինել սեփական ֆինանսական պարտավորությունների կատարման ընդհանուր պատկերի մասին:
Վարկային բյուրոյի ծառայությունները թույլ են տալիս վարկատուներին (բանկեր, վարկային կազմակերպություններ), ինչպես նաև տարաժամկետ վճարման սկզբունքով («ապառիկ») ապրանքներ վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին կանխելու վարկառուների/հաճախորդների կողմից ավելորդ պարտավորությունների ստանձնումը, կրճատելու անհուսալի պարտավորությունները և աջակցելու պարտավորությունների ժամանակին կատարմանը:
- Ինչ է վարկային զեկույցը
Վարկային զեկույցը գրավոր կամ էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որը պարունակում է վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի (ֆիզիկական կամ իրավաբանական) և նրա կողմից ստանձնած տնտեսվարող կազմակերպությունների նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Զեկույցը կազմված է ԱՔՌԱ գործընկեր կազմակերպություններից ստացված տվյալների հիման վրա և արտացոլում է հարցման պահից վերջին 5 տարվա վարկային տվյալները:
- Որքան ժամանակ է պահպանվում վարկային պատմությունը
Համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի դրույթների, «վարկային բյուրոյի կողմից տրամադրվող վարկային զեկույցներում չպետք է ներառվի վարկային զեկույցի տրամադրման պահին նախորդող հինգ տարուց ավելի վարկային տեղեկատվություն»:
- Ինչպես բարելավել վարկային պատմությունը
Նախ, անհրաժեշտ է լիովին մարել նախկինում գոյացած ժամկետանց պարտավորությունների վճարումները: Բացի այդ, ներկա պահին գործող վարկերի մասով անհրաժեշտ է բացառել ժամկետանց՝ նույնիսկ մեկ օրվա կտրվածքով պարտավորությունների գոյացումը:
- Ուր դիմել եթե վարկային պատմությունը սխալ է
Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վարկառուն՝ համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող սուբյեկտներին (վարկային տեղեկատվության աղբյուրին): Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում Իմ ԱՔՌԱ անձնական գրասենյակից: ԱՔՌԱ-ի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման/ստացման, քննարկման և վերջիններիս արձագանքման գործընթացը, գործողությունների հաջորդականությունը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով:
Վարկային սքոր
Բանկը կիրառում է իր կողմից մշակված վարկային սքորը վարկավորման վերաբերյալ որոշումների կայացման ժամանակ։ Վարկային սքորը հաճախորդի վարկային պատմության և որոկական ցուցանիշների ուսումնասիրության հիման վրա ձևավորվող վիճակագրական գնահատականն է, որն արտահայտում է հավանականությունը հայցվող վարկը ժամանակին և պատշաճ մարելու գծով։ Վարկային պատմությունը ներառվում է սքորի հաշվարկի մեջ դիմելու պահից վերջին 5 տարվա վաղեմությամբ։
Բանկի ներքին սքոր գնահատականի վրա ազդող հիմնական գործոններն են՝ ՖԱՅԿՈ սքորը (բարձր ՖԱՅԿՈ սքոր - դրական ազդեցություն), գործող վարկերի քանակը (գործող վարկերի քանակի ավելացում – բացասական ազդեցություն), վարկային բեռը (բարձր վարկային բեռ – բացասական ազդեցություն), վարկային պարտավորությունների ժամանակին կատարման փաստը (ժամկետանցների առկայություն – բացասական ազդեցություն), նոր վարկային հայտեր ներկայացնելու հաճախականությունը (հայտերի քանակի ավելացում – բացասական ազդեցություն), հաճախորդի աշխատանքային փորձը (քիչ փորձառություն – բացասական ազդեցություն), եկամուտների մեծությունը (բարձր եկամուտների առկայություն – դրական ազդեցություն)։
Վարկային պատմությունը և/կամ սքոր գնահատականը հնարավոր է բարելավվել վարկն առանց ժամկետանցների մարելու, նպատակային օգտագործելու, վարկերի մնացորդային գումարը և քանակը նվազեցնելու, տրված երաշխավորությունների գծով պարտավորությունները ժամանակին կատարելու դեպքում։
Վարկային պատմության և սքոր վատթարացումից խուսափելու նպատակով հաճախորդները չպետք է ունենան ժամկետանցներ, անհիմն ավելացնեն վարկային ծանրաբեռնվածությունը, վարկերի քանակը, հաճախակի վարկավորման հարցումներ ուղարկեն տարբեր կազմակերպություններին, հանդիսանան երաշխավոր անվստահելի անձանց համար։
Վարկային պատմության և ՖԱՅԿՈ սքորի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ այցելելով՝ https://www.abcfinance.am, Հաճախ տրվող հարցեր - ԱՔՌԱ (acra.am) և www.acra.am կայքեր։

The bank uses its own credit scoring system in making credit decisions. A credit scoring is a statistical analysis performed on the basis of the client's credit history and qualitative indicators, which shows the probability to fully and timely repay the loan. The credit history is included in the credit score calculation for the last 5 years from the date of application.
The main factors affecting the bank's internal scoring system are: FICO score (high FICO score will have a positive impact), number of current loans (increase in the number of current loans will have a negative impact), debt burden (high debt burden will have a negative impact), timely fulfillment of credit obligations (delinquent loans are a negative factor), frequency of applying for new loans (increase of the number of loan applications will have an adverse impact), client's work experience (little experience will have a negative impact), amount of income (higher income will have a positive impact).
You can improve your credit history and/or credit score by duly repaying your loan, using the loan proceeds as intended, reducing the outstanding balance and number of loans, and duly honoring your surety obligations.
To avoid deterioration of your credit history and credit score, clients should avoid making late payments on loans, unreasonably increasing the credit debt burden, number of loans, frequently applying to various organizations for new loans, or acting as sureties for unreliable persons.
For more information on credit history and FICO score, please visit: https://www.abcfinance.am, frequently asked questions - ACRA (acra.am) and www.acra.am websites.
Criteria for making a decision on a loan
Criteria for making a positive decision:
- Acceptable collateral and surety bonds,
- Permanent residence,
- Stable source of income,
- Positive or neutral credit history,
- Valid and complete documentation.
Criteria for making a negative decision:
- Submission of untrustworthy documents,
- Negative credit history,
- High-risk source of income (instable or irregular income),
- Failure to submit documents for concluding a collateral or surety agreement.
Important information about your credit history
Non-fulfillment or improper fulfillment of credit liabilities will affect YOUR CREDIT HISTORY.
- What is a credit history?
Pursuant to the RA Law “On circulation of credit information and activities of credit bureaus”, credit history is the credit information about the liabilities assumed by the credit information subject, that describes the debts, payments, payment habits of the credit information subject, or information about credit liabilities or their fulfillment by the latter.
As a rule, credit history is used by financial institutions when issuing loans, as well as by manufacturing, sales or service organizations, in the process of making a decision on installment sale of goods/services.
- What are the sources of credit history formation?
The sources of credit history formation are ACRA partners (banks, credit organizations, insurance companies, organizations selling goods on an installment basis, as well as government agencies providing the credit bureau with information on individuals from publicly available databases in the manner established by the RA Government), which provide relevant data on the credit information subject.
- What is a credit bureau?
A credit bureau collects, processes, stores, and provides information (credit information) on fulfillment of financial obligations by legal entities and individuals, as well as uses it in preparation of relevant credit reports.
Owing to the services of a credit bureau, each legal entity or individual:
- Based on proper fulfillment of their liabilities, can build a positive credit history enabling them to use the financial services with better terms and lower interest rates,
- Can properly manage their liabilities and be always aware of the overall picture of paying out of their liabilities.
The services of a credit bureau allow creditors (banks, credit institutions), as well as organizations selling goods or providing services on installment basis to prevent borrowers/clients from assuming excessive obligations, reduce bad debts and provide support in their timely fulfillment.
- What is a credit report?
A credit report is a written or electronic document containing information on the fulfillment by credit information subjects (individuals or legal entities) of financial liabilities to business entities.
The report is based on data received from ACRA partner organizations and reflects credit data for the last 5 years from the date of report inquiry.
- How long is a credit history kept?
According to the provisions of Article 11 of the RA Law “On circulation of credit information and activities of credit bureaus”, “credit reports issued by credit bureaus must not include credit information for a period over five years preceding the date of issuance of the credit report”.
- How to improve your credit history?
First, it is necessary to fully repay your overdue liabilities. In addition, it is necessary to exclude late payment (even by one day) of liabilities.
- How to dispute an error on your credit history?
If the credit history contains incorrect or incomplete data, then in order to clarify the reason of inaccuracy and correct it, the borrower, in accordance with the provisions of Article 20 of the RA Law "On circulation of credit information and activities of credit bureaus", may contact the credit bureau or the information provider (source of credit information). This may be done by submitting a relevant written application to the credit bureau or electronically, online from "My ACRA" personal portal. The process of acceptance/receipt, discussion and response to customer claims on credit reports provided by ACRA, the sequence of actions is determined by the "Dispute Resolution Procedure" of ACRA Credit Reporting CJSC.