Ազգային հիփոթեքային ընկերության կողմից էներգաարդյունավետ անշարժ գույքի ձեռքբերման վարկ
18–58 տարեկան ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձինք, որոնց եկամուտների հիմնական աղբյուրը գտնվում է ՀՀ-ում և ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 63 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
2,000,000- 45,000,000 ՀՀ դրամ
120–240 ամիս
13.38-15.32 %
Բանկի կողմից հաճախորդի փոխարեն կանխավճարի, դժբախտ պատահարներից և գույքի ապահովագրություն իրականացնելու դեպքում (իրականացվում է վարկի գործողության երկրորդ տարվանից սկսված)
Նշված տոկոսադրույք + 0.6%
Բանկի կողմից հաճախորդի փոխարեն դժբախտ պատահարներից և գույքի ապահովագրություն իրականացնելու դեպքում (իրականացվում է վարկի գործողության երկրորդ տարվանից սկսված)
Նշված տոկոսադրույք + 0.4%
ժամկետանց տոկոսագումարի համար՝ օրական 0.1%:
Բանկի հետ համագործակցող, ԷԱ անձնագիր ունեցող կառուցապատող ընկերության կողմից կառուցվող շենքից ձեռք բերվող անշարժ գույք կամ գնման իրավունք, անհրաժեշտության դեպքում` լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք:
55,000,000 ՀՀ դրամ
1. Ոչ ավելի, քան  բնակելի անշարժ գույքի /գնման իրավունքի/ արժեքի 70%[1]
2. Ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի /գնման իրավունքի/ արժեքի 90%, եթե գրավադրվում է լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք.ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 70%
3. Վարկի գումարը կարող է կազմել գրավի արժեքի առավելագույնը 90%-ը, եթե առկա է հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրություն Վ/Գ գործակցի 70%-ը գերազանցող գումարի չափով
1. Գրավադրված գույքի ապահովագրություն /շենքի ավարտական ակտի առկայության դեպքում/
2. Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի (առկայության դեպքում)` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրության վկայագրերը։ Ընդ որում համավարկառու/ներ/ի առկայության դեպքում դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրությունը կատարվում է վարկի գումարից վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի եկամուտներին համամասն։
3. Հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրություն Վ/Գ գործակցի 70%-ը գերազանցող գումարի չափով։ Հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրությունը պետք է գործի առնվազն մինչև այն պահը, երբ վարկառուն վարկի գումարից կկատարի Վ/Գ գործակցի 70%-ը գերազանցող գումարի չափով վճարում
• Անկանխիկ ՝ /գումարը փոխանցվում է կառուցապատողի հատուկ հաշվեհամարին/
• Կանխավճարը Վարկառուն մուտքագրում է կառուցապատողի հատուկ հաշվեհամարին
• Որպես կանխավճարը հավաստող փաստաթուղթ կարող է հանդիսանալ կառուցապատողի կողմից տրված տեղեկանքը:
• Վարկի գումարն ամբողջությամբ սառեցվում է կառուցապատողի հատուկ հաշվեհամարին մինչ շենքի ավարտական ակտի գրանցումը
• Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, գրավի առարկա հանդիսացող գույքի /գնման իրավունքի/ գրավադրման գործընթացը ավարտելուց հետո առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում:

Кредит на покупку энергоэффективного жилья в рамках программы Национальной Ипотечной Компании
Физические лица – резиденты РА в возрасте 18– 58 лет, источник основного дохода которых находится в РА и которым в период обслуживания кредита не исполнится 63 года или же со-заемщик по кредиту должен соответствовать данным требованиям.
2,000,000- 45,000,000 драмов
120–240 месяцев
13.38 - 15.32 %
При внесении предоплаты, страховании жизни клиента от несчастных случаев и имущества клиента Банком вместо клиента (производится начиная со второго года срока кредита)
Указанная процентная ставка + 0.6%
При страховании жизни клиента от несчастных случаев и имущества клиента Банком вместо клиента (производится начиная со второго года срока кредита)
Указанная процентная ставка + 0.4%
Аннуитетная схема или погашение основного долга равными частями. Платежи производятся каждый месяц.
Приобретаемая в строящемся доме недвижимость или преимущественное право покупки, при этом, застройщик должен быть в списке компаний, сотрудничающих с Банком.  При необходимости, дополнительная жилая недвижимость.
Стоимость приобретения и максимальная оценочная стоимость недвижимости
55,000,000 драмов
1. Не более, чем 70% от стоимости жилой недвижимости/ преимущественного права покупки%[1]
2. Не более, чем 90% от стоимости жилой недвижимости/ преимущественного права покупки, если в качестве предмета залога оформляется также дополнительная жилая недвижимость, при этом, при залоге приобретаемой и дополнительной жилой недвижимости, сумма кредита не может быть выше, чем 70% от общей стоимости предметов залога.
3. Сумма кредита может составить до 90% от стоимости предмета залога, если имеется страховка ипотечного кредита в размере суммы, превышающей 70% соотношения кредита/залог.
1. Страхование предмета залога/при наличии акта приемки законченного строительством объекта/
2. Страховые полисы, подтверждающие страхование жизни и здоровья заемщика и со-заемщика/заемщиков (если таковые имеются) от несчастных случаев. При этом, если имеется со-заемщик(и), страхование жизни и здоровья от несчастных случаев производится за счет суммы кредита пропорционально доходам заемщика и со-заемщика/заемщиков.
3. Страхование ипотечного кредита в размере суммы, превышающей 70% соотношения Кредита/залог. Страховка ипотечного кредита должна действовать как минимум до тех пор, пока заемщик произведет выплату по основному долгу, превышающую 70% соотношения Кредит/залог.
• Безналично (сумма перечисляется на специальный счет застройщика)
• Предоплату заемщик перечисляет на специальный счет застройщика,
• В качестве документа, подтверждающего предоплату, может служить выданная застройщиком справка.
• Сумма кредита полностью замораживается на специальном счете застройщика до регистрации акта приемки законченного строительством объекта.
• Решение об одобрении или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, после представления полного пакета требуемых Банком предварительных документов,
• предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения передачи в залог соответствующего имущества.