Հիփոթեքային վարկ ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակելի տուն կառուցելու համար
18 – 63 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 63 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
Սահմանամերձ բնակավայր
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշման N 1 հավելվածով հաստատված` «Սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերի ցանկում» ընդգրկված գյուղական բնակավայր
3․
Ծրագրի շահառուներ
Կառավարության 2022 թ․ հունիսի 9-ի N 842-L որոշմամբ սահմանված անձինք
Վարկավորման նպատակը
Սահմանամերձ գյուղական բնակավայրում անհատական բնակելի տուն կառուցելու / կառուցապատումը շարունակելու նպատակով
2,000,000.00 – 16 ,000,000.00 ՀՀ դրամ
120 ամիս
Աջակցության սահմանաչափեր
Աջակցության չափը կազմում է հիփոթեքային վարկով անհատական բնակելի տուն կառուցելու (կառուցապատումը շարունակելու) դեպքում հիփոթեքային վարկի մայր գումարի ամսական վճարների մարման համար՝ հանրագումարային մինչև 16 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 13%:
Հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի  կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը
Չի պահանջվում
Անկանխիկ՝ փուլային եղանակով` համաձայն պետական աջակցության ծրագրի
16․
• Վարկային հայտի ներկայացման օրվա դրությամբ, վարկառուն, համավարկառուները, գրավատուները չպետք է ունենան ստանդարտ դասից խիստ դասով դասակարգաված գործող պարտավորություններ,
• Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը չի գերազանցում ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատում չի իրականացվում
Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը գերազանցում է ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատումն իրականացվում է համաձայն Բանկում գործող կարգի, ընդ որում եկամուտ/ծախս հարաբերակցությունը (OTI) կարող է կազմել առավելագույնը 100%:
որոշումների կայացման Ժամկետներ
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են Կառավարության 2022 թ․ հունիսի 9-ի N 842-L որոշման դրույթներով և պայմաններով:

Ипотечные кредиты в рамках государственной программы поддержки обеспечения доступности жилья для семей в приграничных и отдельных населённых пунктах РА
Приграничный населенный пункт |
Населенный пункт, включенный в «Список приграничных населенных пунктов, получающих социальную помощь», утвержденный Приложением 1 к решению Правительства Республики Армения N 1444-Н от 18 декабря 2014г. |
Лица, определенные решением Правительства N 842-L от 9 июня 2022г. |
Строительство/завершение строительства частного дома в приграничном населенном пункте |
2,000,000.00 – 16,000,000.00 драмов 2,000,000.00 – 21,000,000.00 драмов РА в населенных пунктах Баганис, Беркабер, Киранц и Воскепар |
120 месяцев |
Земельный участок, на котором строится частный дом/строящийся частный дом. |
Безналично – несколькими траншами, согласно условиям программы государственной помощи |
В случае, если сумма кредита превышает установленную программой максимальную сумму помощи, оценка кредитоспособности выполняется согласно принятому в Банке порядку, при этом соотношение доход/расход (OTI) может составить до 100%. |
Случаи, не регулируемые настоящими условиями, подлежат регулированию в рамках положений и условий решения Правительства N 842-L от 9 июня 2022г. |
2,000,000.00 – 16,000,000.00 драмов |
Минимальная и максимальная суммы помощи |
Размер помощи составляет при строительстве (продолжении строительства) частного дома: для ежемесячных погашений основного долга – до 16 млн драмов (общая сумма), для процентов – до 13%. |