ՀՀ տարածքում բնակելի անշարժ գույքի/գնման իրավունքի ձեռքբերում անմիջապես կառուցապատողից: |
Ծրագրի չափանիշներով ընտրված 18 – 65 տարեկան շահառուն, ում 65 տարեկանը չի բոլորի վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող շահառուի ընտանիքի անդամ համավարկառու: |
2,000,000 - 25,650,000 ՀՀ դրամ, սակայն ոչ ավել, քան ձեռք բերվող բնակարանի արժեքի 90%-ը: |
7.52% |
Կանխավճարի գծով պետական աջակցության չափ |
Ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի գրավ: Ընդ որում, կառուցման ընթացքում գտնվող բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերման դեպքում վարկը պետք է ապահովված լինի կառուցապատողի հատուկ հաշվին վարկի գումարի 100%-ի և անշարժ գույքի ձեռք բերման իրավունքի գրավով՝ մինչև ձեռքբերվող անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումը, որից հետո գրավ է հանդիսանում անշարժ գույքը: |
Վարկ/գրավ գործակցի հաշվարկման համար հիմք է հանդիսանում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատման արժեքներից նվազագույնը: Անշարժ գույքի գնահատման և ձեռքբերման արժեքների նկատմամբ սահմանափակումներ չկան: |
Պարտադիր ապահովագրություն |
Գրավադրվող անշարժ գույքի (վարկի մնացորդային գումարի չափով) և վարկառուի ու համավարկառուների դժբախտ պատահարներից (վարկի մնացորդային գումարի չափով) ապահովագրություն: |
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են ՍՊԱՅԱԿԱՆ ԵՎ ԱՎԱԳ ԵՆԹԱՍՊԱՅԱԿԱՆ ԿԱԶՄԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԱՅԻՆ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԿԱՄ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ՁԵՌՔԲԵՐՄԱՆԸ ԿԱՄ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆԸ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐԻ պայմաններով և դրույթներով: |

Доступное жилье для военнослужащих
Покупка жилой недвижимости/права на покупку жилой недвижимости на территории РА непосредственно у застройщика. |
Потенциальные заёмщики |
Удовлетворяющие критериям программы лица в возрасте 18 – 65 лет, которым в течение срока погашения кредита не исполниться 65 или же со-заемщик-член семьи должен соответствовать указанным требованиям. |
2,000,000 - 25,650,000 драмов, но не больше 90% от стоимости покупаемой недвижимости. |
7.52% |
Сумма государственной помощи по части предоплаты |
Покупаемая жилая недвижимость, при этом, в случае покупки строящейся квартиры или дома кредит должен быть обеспечен залогом всей суммы кредита, зачисленной на специальный счет застройщика и правом покупки недвижимости, до регистрации права собственности на недвижимость, после чего предметом залога является недвижимость. |
Основанием для расчета соотношения Кредит/залог является минимальное из значений стоимости приобретения и оценочной стоимости недвижимости. Ограничений на оценочную стоимость и стоимость приобретения недвижимости нет. |
Обязательное страхование |
Страхование закладываемой недвижимости (в размере остатка по кредиту) и жизни заемщика и со-заемщиков от несчастных случаев (в размере остатка по кредиту). |
Случаи, не регулируемые настоящими условиями, регулируются положениями и условиями ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПРОГРАММЫ ПОМОЩИ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ ИЛИ ПОКУПКЕ КВАРТИРЫ ИЛИ ЧАСТНОГНО ДОМА ВОЕННОСЛУЖАЩИМИ - КОНТРАКТНИКАМИ ОФИЦЕРСКОГО СОСТАВА И СОСТАВА СТАРШИХ ПРАПОРЩИКОВ. |