- Բանկի ռեսուրսով միկրովերանորոգման վարկ
18–58 տարեկան ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձինք, որոնց եկամուտների հիմնական աղբյուրը գտնվում է ՀՀ-ում և ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 63 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու: |
Վարկառուն պետք է լինի կառուցվող բնակելի անշարժ գույքի և հողամասի սեփականատերը, որի վրա կառուցվում/կառուցվել է բնակելի անշարժ գույքը: |
Տեսակները |
Կառուցապատման ստանդարտ վարկեր |
Կառուցապատման Կանաչ վարկեր |
2 000 000- 35 000 000 |
2 000 000- 45 000 000 |
14.40% |
13.84% |
Հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը, անհրաժեշտության դեպքում` լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք: |
Բնակելի անշարժ գույքի արժեքի/ների 70% |
1. Գրավադրված գույքի ապահովագրություն 2. Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի (առկայության դեպքում)` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրության վկայագրերը։ Ընդ որում համավարկառու/ներ/ի առկայության դեպքում դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրությունը կատարվում է վարկի գումարից վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի եկամուտներին համամասն։ |

Construction loans under the program of the National Mortgage Company
RA citizens aged who earn their income primarily in Armenia and who will not turn 65 during the loan term otherwise the loan will be shared by a co-borrower who meets these requirements |
Borrower |
The borrower must be the owner of the residential real property and the land lot on which the residential property is being built/has been built. |
Loan types |
Standard construction loans |
Green construction loans |
2 000 000- 35 000 000 |
2 000 000- 45 000 000 |
14.40% |
13.84% |
If the Bank makes a down payment for the borrower, and pays for the borrower’s life insurance and property insurance, (starting the second year of the loan period) |
If the Bank pays for the borrower’s life insurance and property insurance, (starting the second year of the loan period) |
For past due principal - 0,015 % per day, For past due interest - 0,1 % per day |
The land lot on which the real property is being built/the building under construction, if necessary, additional residential property. |
70% of the value of residential real property |
1. Insurance of the pledged property 2. Borrower's and co-borrower(s) (if any) life insurance policies. If the loan is shared by co-borrower(s), life insurance will be paid from the loan amount in proportion to the borrower’s and co-borrower(s)’ income. |