KFW բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Միկրո, Փոքր և Միջին Ձեռներեցության Ֆինանսավորում»
• Հայաստանի ռեզիդենտ իրավաբանական և անհատ ձեռնարկատեր անձիք` որոնք համապատասխանում են Միկրո, Փոքր և Միջին Ձեռներեցությունների բնորոշմանը:
• Կապիտալ ներդրումների և բիզնես գործունեության այլ նպատակների համար:
• Նշում -Ծրագրի հիմնական նպատակն է ապահովել ՄՓՄՁ-ների իրացվելիությունը` բարելավելով նրանց համար ազգային արժույթով վարկերի հասանելիությունը: Ծրագիրն ուղղված չէ տնտեսության որևէ կոնկրետ ճյուղի կամ ոլորտի (ոլորտների) վարկերի վերաֆինանսավորմանը։ Այն պետք է ծառայի տնտեսության ամենատարբեր ճյուղերում բիզնեսի ընթացիկ կարիքների (շրջանառու միջոցները) և ներդրումների ֆինանսավորմանը (մեքենաներ, սարքավորումներ, ձեռնարկությունների շինություններ և այլն)։
• Գրավի դիմաց՝ 3,000,001 – 160,000,000 ՀՀ դրամ
• Առանց գրավի (նվազագույնը  մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական  անձի երաշխավորությամբ)՝  1,000,000 – 3,000,000 ՀՀ դրամ
6 - 60 ամիս
Առանձին դեպքերում կարող է տրամադրվել   մինչև 3-6 ամիս տևողությամբ
• Մինչև 36 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11%
• 36-ից- 60 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11.5%
• Պարտաճանաչ վարկառու-հաճախորդների դեպքում (որոնք ակտիվ օգտվում են բանկի տարբեր ծառայություններից, ապահովում են ոչ տոկոսային եկամուտներ և դրամական շրջանառության բանկային հաշիվներով, ունեն կամ նախատեսվում է կնքել Բանկի հետ համագործակցության համաձայնագրեր (POS, V-POS, աշխատավարձային նախագծեր և այլն)) – տվյալ ծրագրի շրջանակներում վարկավորման տոկոսադրույքը, լիազոր մարմնի որոշմամաբ, կարող է սահմանվել 10% - 11%:
• Անհրաժեշտության դեպքում ՝ այլ գրավների առկայության պարագայում կարող են գրավ ընդունվել նաև շրջանառու միջոցները և պատրաստի արտադրանքը (հաշվի առնելով այլ գրավների իրացվելիության  աստիճանը կամ վարկ/գրավ հարաբերակցության չափը, վարկավորման ժամկետը, հաճախորդի բնութագիրը և այլն):
• Ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն , ներառյալ` տրամադրված երաշխավորությունների գծով):
• Վարկային հայտի ուսումնասիրման վճար – 0
• Վարկային հաշվի սպասարկման վճար – վարկի գումարի 0.5%-ի չափով,  բայց ոչ պակաս, քան 20,000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը 100,000 ՀՀ դրամ:

Micro, Small and Medium-Sized Enterprise Financing by KFW Development Bank
• Note: the Program aims to enhance MSME liquidity by facilitating their access to loans in national currency. The program is not aimed at refinancing of loans of a specific sector(s). It will finance current business needs (working capital) in various economy sectors and investments (equipment, machinery, enterprise premises, etc.).
• Loans backed by collateral: AMD 3,000,001 – AMD 160,000,000
• Loans backed by a surety of at least an individual or legal entity: AMD 1,000,000 – AMD 3,000,000
6 - 60 months
Grace period for loan principal
In some cases, grace period may be up to 3-6 months
• Loans with up to a 36-month repayment period – 11%
• Loans with repayment period from 36  to 60 months – 11.5%
• Based on a decision of the Bank competent body, the loan interest rate under the Program may be set to equal 10% - 11% for diligent borrower-customers (who actively use bank's various services, ensure non-interest  income and bank account cash turnover, who have signed or intend to sign a cooperation agreement with the Bank (POS, V-POS, payroll projects, etc.)).
• Real and moveable property,
• Standard gold bars or scrap gold,
• Additional condition: Personal sureties of business founders/beneficiary owners are required, besides, the Bank may also request submission of a surety of an individual and/or legal entity.
Surety requirements
• Loan account service – 0.5% of the loan amount but not less than AMD 20,000 and not more than AMD 100,000.
• State duty charged by RA competent bodies for notarization and registration of collateral agreement.