Առևտրային հիփոթեքային վարկեր
Վարկը տրամադրվում է առևտրային նշանակության անշարժ գույքի` արտադրական, հասարակական կամ այլ առևտրային տարածքի, շինության (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերման, վերանորոգման, արդիականացման կամ կառուցապատման նպատակով: |
18– 6 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ կամ ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու: |
10,000,000 - 120,000,000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ
5,000,000-50,000,000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ |
Հաստատուն տոկոսադրույքով |
60 -180 ամիս |
Լողացող տոկոսադրույքով |
60 -84 ամիս |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքներ (հաստատուն)[1] |
14% - 17% |
9.2% - 11% |
7.2% - 10% |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքներ (լողացող) [2] |
Սկսած 13.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 4.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 9.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 8.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 7.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 7.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 12 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։ |
Ձեռք բերվող, վերանորոգվող անշարժ գույք, այլ անշարժ գույք: Կառուցապատման դեպքում հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը : |
Վարկ/գրավ հարաբերակցությունը[3] |
Առաջնային շուկայից (կառուցապատողից) ձեռք բերում[4] |
Գնահատված արժեքի մինչև 90% |
Արտարժույթ |
Գնահատված արժեքի մինչև 70% | ||||||
Գնահատված արժեքի մինչև 85% |
Առանց եկամտի վերլուծության ձեռքբերում |
Անշարժ գույքի ապահովագրություն- պարտադիր յուրաքանչուր տարի վարկի մնացորդի չափով: |
Անկանխիկ՝ /գումարը փոխանցվում է վաճառողի հաշվեհամարին/ Վերանորոգման և կառուցապատման նպատակով Վարկերը տրամադրվում են միանվագ կամ փուլային, որը սահմանվում է Վարկի տրամադրման որոշումը կայացնող Լիազոր մարմնի կողմից: Վարկը փուլերով տրամադրման դեպքում, փուլերը սահմանվում է` հիմք ընդունելով Հաճախորդի կողմից ներկայացված կատարվելիք ծախսերի նախահաշիվը, վարկի ժամկետը, գումարի չափը, Հաճախորդի վարկունակությունը: |
Անշարժ գույքի ձեռք բերման դեպքում Վարկառուն Բանկում մուտքագրում է կանխավճար[5], որը սառեցվում է մինչև վարկի տրամադրումը: Վարկառուն կարող է չմուտքագրել կանխավճար, փոխարենը իրականացնելով լրացուցիչ անշարժ գույքի գրավադրում, որի դեպքում Վարկառուին տրամադրվող Վարկի գումարը չպետք է գերազանցի ձեռք բերվող անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքը` պահպանելով գրավադրվող բոլոր գույքերի գնահատված շուկայական արժեքների հանրագումարի 70% «Վարկ/գրավ» հարաբերակցությունը: Առաջնային շուկայից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում, որպես կանխավճարը հավաստող փաստաթուղթ, Հաճախորդը կարող է Բանկ ներկայացնել կառուցապատողի կողմից տրամադրված նախավճարի անդորրագիր և/կամ նախավճարների պայմանանագրեր/համաձայնագրեր: Անշարժ գույքի գնելու իրավունքը ձեռք բերելու դեպքում, որպես վարկի ապահովման միջոց կարող է հանդիսանալ անշարժ գույքի գնման իրավունքը: |
[2] Բանկի կողմից հաճախորդի փոխարեն գույքի ապահովագրություն իրականացնելու դեպքում (իրականացվում է վարկի գործողության երկրորդ տարվանից սկսված)՝ նշված տոկոսադրույք + 0.2%:
[3] Վարկ/գրավ գործակցի հաշվարկման ժամանակ ընդունվում է անշարժ գույքի գնահատման և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնը:
[4] Անավարտ շինության դեպքում (Կառուցապատողից ձեռբերման դեպքում) որպես գրավի արժեք հանդիսանում է կառուցապատողի կողմից տրամադրված տեղեկանքում և հետագայում առուվաճառքի պայմանագրում նշված առուվաճառքի գինը:

Ваши финансы недостаточны для расширения бизнеса? Обратитесь в Evocabank!
Кредит предоставляется на покупку (на первичном и вторичном рынках), ремонт, модернизацию или строительство недвижимости коммерческого назначения: производственных, социальных или иных помещений для бизнес-целей. |
Физические лица – резиденты РА и нерезиденты в возрасте 18– 65 лет, которым в период обслуживания кредита не исполнится 65 года или же со-заемщик по кредиту должен удовлетворять данным требованиям. |
10,000,000 - 120,000,000 драмов или эквивалент в иностранной валюте
5,000,000-50,000,000 драмов или эквивалент в иностранной валюте |
Фиксированная процентная ставка |
Плавающая процентная ставка |
Годовая номинальная (фиксированная) процентная ставка [1] |
14% - 17% |
9.2% - 11% |
Годовая номинальная (плавающая) процентная ставка [2] |
Переменный компонент плавающей процентной ставки будет пересмотрен после первого погашения, произведенного по окончании 12-месячного периода с даты предоставления кредита и пересмотр переменного компонента будет производиться каждые последующие 6 месяцев, с применением действующей на момент пересмотра процентной ставки (фактически опубликованной на вебсайте Банка). |
Приобретаемая, ремонтируемая или иная недвижимость. При строительстве: земельный участок, на котором строится недвижимость/строящаяся недвижимость. |
Соотношение Кредит/залог [3] |
Покупка на первичном рынке (у застройщика) [4] |
Драмы РА: |
Кредитование без анализа доходов |
Обязательное ежегодное страхование недвижимости в размере остатка по кредиту. |
Безналично (сумма перечисляется на банковский счет продавца). При предоставлении траншевого финансирования, транши устанавливаются на основании представленной клиентом сметы расходов, срока погашения, суммы кредита, кредитоспособности клиента. |
При покупке недвижимости заемщик вносит в Банк предоплату [5], которая замораживается до выдачи кредита. Заемщик может не вносить предоплату, взамен оформив в качестве залога дополнительную недвижимость, в этом случае сумма кредита не должна превышать оценочную стоимость недвижимости, с сохранением соотношения Кредит/стоимость залога всей заложенной недвижимости в размере 70%. При покупке недвижимости на первичном рынке в качестве документа, подтверждающего факт предоплаты, может быть квитанция застройщика и/или договор/соглашение о предоплате. При приобретении права на покупку недвижимости в качестве средства обеспечения кредита может быть право на покупку недвижимости. |
Решение об одобрении или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, после представления полного пакета требуемых Банком предварительных документов. Кредит предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения передачи в залог соответствующего имущества. |
[2] При страховании имущества клиента Банком вместо клиента (производится начиная со второго года срока кредита) – указанная процентная ставка + 0.2%.
[3] При расчете соотношения Кредит/залог принимается наименьшее из значений оценочной стоимости и стоимости приобретения недвижимости.
[4] При незавершенном строительстве (покупке у застройщика) в качестве стоимости залога принимается цена продажи, указанная в справке застройщика и указанная затем в договоре купли-продажи.