Առևտրային հիփոթեքային վարկեր
Վարկը տրամադրվում է առևտրային նշանակության անշարժ գույքի` արտադրական, հասարակական կամ այլ առևտրային տարածքի, շինության (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերման, վերանորոգման, արդիականացման կամ կառուցապատման նպատակով: |
18– 6 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ կամ ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու: |
10,000,000 - 120,000,000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ
5,000,000-50,000,000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ |
Հաստատուն տոկոսադրույքով |
60 -180 ամիս |
Լողացող տոկոսադրույքով |
60 -84 ամիս |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքներ (հաստատուն)[1] |
14% - 17% |
9.2% - 11% |
7.2% - 10% |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքներ (լողացող) [2] |
Սկսած 13.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 4.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 9.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 8.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 7.2% - ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 7.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 12 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։ |
Ձեռք բերվող, վերանորոգվող անշարժ գույք, այլ անշարժ գույք: Կառուցապատման դեպքում հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը : |
Վարկ/գրավ հարաբերակցությունը[3] |
Առաջնային շուկայից (կառուցապատողից) ձեռք բերում[4] |
Գնահատված արժեքի մինչև 90% |
Արտարժույթ |
Գնահատված արժեքի մինչև 70% | ||||||
Գնահատված արժեքի մինչև 85% |
Առանց եկամտի վերլուծության ձեռքբերում |
Անշարժ գույքի ապահովագրություն- պարտադիր յուրաքանչուր տարի վարկի մնացորդի չափով: |
Անկանխիկ՝ /գումարը փոխանցվում է վաճառողի հաշվեհամարին/ Վերանորոգման և կառուցապատման նպատակով Վարկերը տրամադրվում են միանվագ կամ փուլային, որը սահմանվում է Վարկի տրամադրման որոշումը կայացնող Լիազոր մարմնի կողմից: Վարկը փուլերով տրամադրման դեպքում, փուլերը սահմանվում է` հիմք ընդունելով Հաճախորդի կողմից ներկայացված կատարվելիք ծախսերի նախահաշիվը, վարկի ժամկետը, գումարի չափը, Հաճախորդի վարկունակությունը: |
Անշարժ գույքի ձեռք բերման դեպքում Վարկառուն Բանկում մուտքագրում է կանխավճար[5], որը սառեցվում է մինչև վարկի տրամադրումը: Վարկառուն կարող է չմուտքագրել կանխավճար, փոխարենը իրականացնելով լրացուցիչ անշարժ գույքի գրավադրում, որի դեպքում Վարկառուին տրամադրվող Վարկի գումարը չպետք է գերազանցի ձեռք բերվող անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքը` պահպանելով գրավադրվող բոլոր գույքերի գնահատված շուկայական արժեքների հանրագումարի 70% «Վարկ/գրավ» հարաբերակցությունը: Առաջնային շուկայից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում, որպես կանխավճարը հավաստող փաստաթուղթ, Հաճախորդը կարող է Բանկ ներկայացնել կառուցապատողի կողմից տրամադրված նախավճարի անդորրագիր և/կամ նախավճարների պայմանանագրեր/համաձայնագրեր: Անշարժ գույքի գնելու իրավունքը ձեռք բերելու դեպքում, որպես վարկի ապահովման միջոց կարող է հանդիսանալ անշարժ գույքի գնման իրավունքը: |
[2] Բանկի կողմից հաճախորդի փոխարեն գույքի ապահովագրություն իրականացնելու դեպքում (իրականացվում է վարկի գործողության երկրորդ տարվանից սկսված)՝ նշված տոկոսադրույք + 0.2%:
[3] Վարկ/գրավ գործակցի հաշվարկման ժամանակ ընդունվում է անշարժ գույքի գնահատման և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնը:
[4] Անավարտ շինության դեպքում (Կառուցապատողից ձեռբերման դեպքում) որպես գրավի արժեք հանդիսանում է կառուցապատողի կողմից տրամադրված տեղեկանքում և հետագայում առուվաճառքի պայմանագրում նշված առուվաճառքի գինը:

Don’t you have enough funds for business growth? You are in the right place! Welcome to Evocabank!
Loans are designed for acquisition (in primary and secondary markets), renovation, modernization or construction of commercial real property for manufacturing, social or other business purposes. |
AMD 10,000,000 – AMD 120,000,000 or foreign currency equivalent
AMD 5,000,000-AMD 50,000,000 or foreign currency equivalent |
60 -84 months |
Nominal (fixed) interest rate per annum [1] |
14% - 17% |
9.2% - 11% |
Nominal (floating) interest rate per annum [2] |
Starting from 9.2% (fixed component: starting from 8.2% + variable component) |
Starting from 7.2% (fixed component: starting from 7.2% + variable component) |
The variable component of the floating interest rate will be revised starting the first due date following the 36-month period after the loan origination and every 6 months afterwards using the interest rate applicable in the Bank at the time of revision (published on the website). |
The real property to be purchased, renovated, other real property. In case of land development, the land under development/real property under construction. |
Loan-to value ratio [3] |
Acquisition in primary market (from the property developer) [4] |
Financing without income analysis |
Real property insurance - is to be renewed every year at the amount of the loan balance. |
Non-cash: the loan amount will be transferred to the seller's bank account. Loans for renovation and construction will be disbursed in a lump-sum or in several tranches which will be determined by a competent bank body. A decision on tranche loan will be made with consideration of the customer’s cost estimate, loan period, loan amount and customer's creditworthiness. |
In case of acquisition of real property, the borrower will make a down payment [5], which will be frozen by the Bank until the loan is disbursed. The borrower may refrain from making a down payment, instead pledging additional real property, in which case the loan amount should not exceed the appraised value of the real property to be purchased, with retention of the ratio of loan-to-value of the sum of appraised values of all mortgaged property items at 70%. In case of acquiring the real property in the primary market, the borrower can submit an invoice confirming the down payment issued by the property developer and/or contracts/agreements on down payment. If the borrower has acquired a right to buy the real property, the latter may serve as loan security. |
The decision on approving or declining the loan application will be made within 10 (Ten) business days upon submission of the entire package of required preliminary documents, The loan will be provided within 2 (two) business days after the approval of the loan application and completion of property pledging procedure. |
[2] If the insurance of the customer’s property is implemented by the Bank rather than the customer (will be implemented started the second year of the loan period) – mentioned interest rate + 0.2%.
[3] In calculating the Loan-to-value ratio, we take into consideration either the real property appraisal or acquisition value, whichever is less.
[4] In case of unfinished construction (buying from a property developer) the collateral value is the purchase price indicated in the statement by the property developer and thereafter mentioned in real property purchase agreement.