Evocabank-ը և IFC-ն համագործակցության պայմանագիր են ստորագրել
Evocabank-ը կներգրավի 10 մլն ԱՄՆ դոլար և ևս մինչև 10 մլն ԱՄՆ դոլար սինդիկացված վարկ` վարկավորումն ընդլայնելու, տեղական բիզնեսներին աջակցելու և Հայաստանի տնտեսական աճը խթանելու համար:
Evocabank-ը համագործակցության նոր պայմանագիր է ստորագրել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ի հետ: Այս համագործակցության շրջանակներում IFC-ն Evocabank-ին կտրամադրի 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ, որը հնարավորություն կտա Բանկին ընդլայնելու վարկավորման հնարավորությունները:
Evocabank-ի և IFC-ի համագործակցության նպատակը ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության մեծացումն է միկրո և փոքր ձեռնարկությունների, հատկապես՝ կլիմայական փոփոխություններին առնչվող և կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերությունների համար:
Փոքր ձեռնարկությունները Հայաստանի տնտեսական աճի, նորարարությունների և զբաղվածության ապահովման հիմնական շարժիչ ուժն են: Միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները` ՄՓՄՁ-ներն են ապահովում աշխատատեղերի զգալի մասը: Սակայն նրանք ունեն շուրջ 1.1 մլրդ ԱՄՆ դոլար միջոցների պահանջարկ` պայմանավորված այնպիսի խոչընդոտներով, ինչպիսիք են գրավի բացակայությունը կամ ֆինանսների կառավարման հմտությունների ոչ բավարար մակարդակը: Կանանց կողմից ղեկավարվող ՄՓՄՁ-ներն ավելի մեծ խնդիրների են հանդիպում, քանի որ դրանցից շատերը գրավադրման կամ բանկերից վարկ ստանալու ավելի քիչ հնարավորություններ ունեն:
IFC-ն Evocabank-ին կտրամադրի 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներ, ինչպես նաև ՄՓՄՁ-ներին վարկավորելու նպատակով այլ գործընկերներից կներգրավի ևս 10 մլն ԱՄՆ դոլար: Վարկային միջոցների կեսը կուղղվի կլիմայական փոփոխություններին առնչվող նախագծերի վարկավորմանը, իսկ 25 տոկոսը՝ կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին: Այս համագործակցությունը կօժանդակի կլիմայի փոփոխությունների ֆինանսավորման ընդլայնմանը և կանաչ վարկավորման չափորոշիչների տարածմանը:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Մենք ուրախությամբ հայտարարում ենք IFC-ի և Evocabank-ի երկարաժամկետ հաջող գործընկերության շրջանակներում իրականացվող հերթական նախագծի մեկնարկը: Այս համագործակցությամբ Բանկին կտրամադրվի 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ և ևս մինչև 10 մլն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկ, որը կուղղվի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կլիմայական փոփոխություններին և կանանց կողմից ղեկավարվող նախաձեռնություններին:
Կարևորելով տնտեսության այն ոլորտները, որոնք շրջակա միջավայրի կայունության շարժիչ ուժն են և առաջ են մղում գործարար կանանց նախագծերը՝ Evocabank-ն ապացուցում է հանրության կյանքում զգալի ազդեցություն թողնելու իր նպատակը: IFC-ի հետ միասին մենք կերտում ենք ավելի պայծառ և ներառական ապագա Հայաստանի տնտեսության համար»:
IFC-ի Հարավային Կովկասի Տարածաշրջանային տնօրեն Իվանա Ֆերնանդես Դուարտեն նշեց. «Փոքր ձեռնարկությունները Հայաստանի տնտեսության հիմնաքարն են, սակայն դրանցից շատերն աճելու և զարգանալու համար պայքարում են ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու համար: Evocabank-ի հետ մեր համագործակցությունը նպատակ ունի օգնել լրացնելու այս բացը: Նպատակաուղղված լինելով օժանդակություն ցուցաբերել կլիմայի փոփոխություններին առնչվող նախագծերին և կանանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին՝ մենք ընդլայնում ենք այն հնարավորությունները, որոնք նպաստում են նորարարություններին, կայունությանը և ներառական տնտեսության աճին»:
IFC-ն Evocabank-ի հետ համագործակցում է 2021 թվականից, երբ Բանկը ֆինանսավորման ընդլայնման և առևտրի վարկավորման նպատակով ստացավ 15 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ` ուղղված համավարակից հետո ՄՓՄՁ-ների կայունության պահպանմանը, վերականգնմանը և զարգացմանը: 2022 թվականին COVID-19-ի ազդեցություն ներքո փոքր ձեռնարկություններին ֆինանսական միջոցների հասանելիությունն ապահովելու նպատակով IFC-ն ևս 15 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ տրամադրեց Evocabank-ին:
Բացի այդ, լինելով նորարար թվային ծառայություններ մատուցող Բանկ` Evoca-ն մասնակցել է IFC-ի DigiLab ծրագրին: Ծրագիրը նպատակ ուներ օժանդակելու Բանկի թվայնացման ռազմավարությանը և ճանապարհային քարտեզի մշակմանը՝ տեղական շուկայի կարիքներին համապատասխան նորարարությունների շնորհիվ Բանկի հաճախորդներին առավել բարձրորակ ծառայություններ մատուցելու նպատակով:

Evocabank сотрудничает с IFC для повышения финансовой доступности
Evocabank привлечет кредит в размере 10 млн долларов США и еще до 10 миллионов долларов США в виде синдицированных кредитов.
11.12.2024
Evocabank привлечет кредит в размере 10 млн долларов США и еще до 10 миллионов долларов США в виде синдицированных кредитов для расширения кредитования, поддержки местного бизнеса и содействия экономическому росту в Армении.
Evocabank подписал новое соглашение о сотрудничестве с IFC, членом Группы Всемирного банка. В рамках данного сотрудничества IFC предоставит Evocabank-у кредитные средства в размере 10 млн долларов США, что позволит Банку расширить свои возможности финансирования.
Партнерство IFC с Evocabank-ом подразумевает расширение доступа к финансированию для микро- и малых предприятий, в частности для проектов по борьбе с изменением климата и предприятий, принадлежащих женщинам.
Малые предприятия являются основными двигателями экономического роста, инноваций и занятости в Армении, при этом микро, малые и средние предприятия (ММСП) обеспечивают большую часть рабочих мест. Однако они испытывают дефицит финансов в размере 1.1 млрд долларов США из-за таких проблем как ограниченные залоговые возможности и плохое финансовое управление. Принадлежащие женщинам ММСП сталкиваются с еще большими препятствиями, поскольку у многих из них еще меньше залоговых возможностей или доступа к официальным банковским кредитам.
IFC предоставит Evocabank-у кредитные ресурсы в размере 10 млн долларов США, а также планирует синдицировать до 10 млн долларов США от других партнеров для поддержки кредитования ММСП. Половина средств будет направлена на проекты, связанные с изменением климата, а 25 процентов — на финансирование предприятий, возглавляемых женщинами. Данное партнерство также будет способствовать развитию климатического финансирования путем продвижения стандартов зеленого кредитования.
Карен Егиазарян, председатель Правления Evocabank-а, отметил: «Мы рады анонсировать начало еще одного проекта в рамках долгосрочного успешного партнерства Evocabank-а с IFC. Данное сотрудничество подразумевает кредит в размере 10 млн долларов США, а также до 10 миллионов долларов США в виде синдицированных кредитов нацеленных на финансирование микро, малых и средних предприятий (ММСП), с особым акцентом на поддержку климатических инициатив и женщин в бизнесе.
Отдавая приоритет секторам, способствующим экологической устойчивости и расширяющим возможности женщин-предпринимателей, Evocabank доказывает свою приверженность оказанию значимого влияния на общество. Вместе с IFC мы формируем более светлое и инклюзивное будущее для экономики Армении».
Ивана Фернандес Дуарте, региональный менеджер IFC по Южному Кавказу, сказала: «Малый бизнес составляет костяк экономики Армении, однако многие испытывают трудности с доступом к финансированию, необходимому для роста и процветания. Наше партнерство с Evocabank-ом направлено на то, чтобы помочь преодолеть этот разрыв, оказывая адресную поддержку проектам, нацеленным на противодействие климатическим изменениям и предприятиям, возглавляемым женщинами, открывая возможности для стимулирования инноваций, укрепления устойчивости и инклюзивного экономического роста».
IFC сотрудничает с Evocabank-ом с 2021 года, предоставив Банку кредит в размере 15 млн долларов США для укрепления его оборотного капитала и программы торгового кредитования, с целью оказания поддержки, восстановления и развития ММСП после пандемии. В 2022 году, чтобы облегчить доступ к финансированию для малого бизнеса в условиях сохраняющихся последствий COVID-19, IFC предоставила Evocabank-у еще один кредит в размере 15 млн долларов США.
Кроме того, учитывая нацеленность Банка на предоставление цифровых услуг, Evocabank принял участие в программе DigiLab IFC. Программа была направлена на оказание поддержки Банка в цифровой стратегии и дорожной карты для улучшения обслуживания клиентов Банка посредством адаптированных к потребностям местного рынка инноваций.