EIB Global-ը և Evocabank-ը ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր
EIB Global-ը և Evocabank-ը միավորում են իրենց ուժերը՝ 12 միլիոն եվրո վարկային միջոցներով նպաստելու փոքր բիզնեսի զարգացմանը։
01.08.2024
- Շուրջ 100 փոքր ձեռնարկություն կօգտվի ծրագրից, ապահովելով մոտ 1,200 աշխատատեղ,
- Գործընկերությունը կնպաստի ներառական տնտեսական աճին, վարկային միջոցների 20%-ը կտրամադրվի կանանց պատկանող բիզնեսներին,
- ԵՄ-ի դրամաշնորհի ֆինանսավորմամբ ծրագիրը կիրականացվի տեղական արժույթով:
Եվրոպական Ներդրումային Բանկի (ԵՆԲ) մաս կազմող EIB Global-ն առաջին անգամ միավորում է իր միջոցները հայկական Evocabank-ի հետ՝ բարելավելու Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը: EIB Global-ն Evocabank-ին կտրամադրի 12 միլիոն եվրո վարկային միջոցներ:
ԵՆԲ-ի վարկային միջոցները հնարավորություն կտան Evocabank-ին Հայաստանում ընդլայնելու ձեռնարկությունների ֆինանսավորումը` նպաստելով բիզնեսի գործունեության ծավալների մեծացմանը, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և իրացման նոր հնարավորություններ: Սա կխթանի ներառական տնտեսական աճը, քանի որ վարկային միջոցների 20%-ը հատկացվելու է կանանց պատկանող ձեռնարկություններին: Ակնկալվում է, որ մոտավորապես 100 ՄՓՄՁ կօգտվի ծրագրից՝ ապահովելով մոտ 1,200 աշխատատեղ:
Ֆինանսական միջոցները տրամադրվելու են տեղական արժույթով՝ ՀՀ դրամով, ՄՓՄՁ-ներին արտարժութային ռիսկերից զերծ պահելու համար: Եվրոպական Միությունը (ԵՄ) դրամաշնորհի միջոցով օժանդակում է ֆինանսավորման ընդլայնմանը, ինչը թույլ կտա վարկերի համար մատչելի տոկոսադրույք սահմանել:
Դրամաշնորհը Հարավային Կովկասում EIB Global-ի նախաձեռնության մի մասն է, որը կխթանի մրցակցությունը բանկային հատվածում, կբարելավի փոքր բիզնեսին հասանելի ֆինանսական միջոցների որակը և ծավալները: Ծրագիրը նաև կնպաստի ԵՄ-ի նպատակների իրագործմանը՝ Արևելյան գործընկերության Տնտեսական և Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում՝ օժանդակելով Հայաստանի Հանրապետությունում 30,000 ՄՓՄՁ-ների զարգացմանը:
«Այս համագործակցությունը հիմնված է Եվրոպական թիմի հանձնառության վրա՝ Հայաստանում ամրապնդելու փոքր բիզնեսի մրցունակությունը և ստեղծելու բավարար աշխատատեղեր», - ասաց ԵՆԲ-ի գործունեության համար պատասխանատու և ԵՆԲ-ի փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան: «Evocabank-ի հետ գործակցության շնորհիվ ԵՆԲ-ի վարկային այս միջոցները կնպաստեն կայուն և ներառական տնտեսության մեջ ՄՓՄՁ-ների բաժնի մեծացմանը՝ տրամադրելով մատչելի տոկոսադրույքով վարկեր տեղական արժույթով: Համաձայնագիրը կնպաստի ֆինանսական միջոցների մատչելիության բարձրացմանը, Հայաստանում ֆինանսական ծառայություններից օգտվելու ցածր հնարավորություններ ունեցող ՄՓՄՁ-ների ֆինանսական ներուժի զարգացմանը»:
«Մենք հաստատակամ ենք վստահեցնելու բանկերին, որ վարկի պայմանները, ԵՄ դրամաշնորհով ամրապնդված տեղական արժույթի արժևորմամբ, կլինեն շատ գրավիչ: ՀՆՀ դրամաշնորհի վերջնականացման հետ մեկտեղ, այս նախաձեռնությունը կլրացնի ԵՆԲ-ի սեփական ռիսկային գործողությունները՝ բարձրացնելով ֆինանսական մատչելիությունը և աջակցությունը տեղական բիզնեսներին», - ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յան Պլեշինգերը:»
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Մենք շատ ուրախ ենք համագործակցել EIB Global-ի հետ այս նախաձեռնության շրջանակներում, որն ուղղված է Հայաստանում ՄՓՄՁ հատվածի զարգացմանը: 12 միլիոն եվրո վարկային միջոցները նոր փուլ են տեղական բիզնեսներին մատչելի ֆինանսավորում ապահովելու մեր առաքելության մեջ: Այս վարկային միջոցները հնարավորություն կտան ձեռներեցներին ընդլայնելու իրենց գործունեությունը, ստեղծելու աշխատատեղեր և գտնելու իրացման նոր հնարավորություններ: Այս ֆինանսավորման կարևորագույն կողմը նաև այն է, որ միջոցների 20%-ը տրամադրվելու է կանանց պատկանող բիզնեսներին, ինչը կնպաստի ներառական տնտեսության աճին:
Շնորհիվ ԵՄ-ի դրամաշնորհի՝ այս ֆինանսական միջոցները կտրամադրվեն տեղական արժույթով՝ դրամով, բացառելով արտարժույթի տատանումների ռիսկը ՄՓՄՁ-ների համար և նպաստելով ֆինանսական կայունությանը: Մեզ ոգեշնչում են այս համագործակցության հեռանկարները, որոնք հնարավոր կդարձնեն մեր տնտեսության հետագա զարգացումը և կապահովեն մեր շարունակական օժանդակությունը Հայաստանի գործարար համայնքին»:
ԵՆԲ-ի և EIB Global-ի մասին
ԵՆԲ-ն Եվրոպական Միության երկարաժամկետ ֆինանսավորման հաստատությունն է, որը պատկանում է անդամ-պետություններին: Այն տրամադրում է երկարաժամկետ ֆինանսավորում հուսալի ներդրումների համար՝ աջակցելով ԵՄ քաղաքականության նպատակներին չորս առաջնահերթ ոլորտներում՝ ենթակառուցվածքներ, նորարարություն, կլիմա և շրջակա միջավայր, ՓՄՁ-ներ։
EIB Global-ը Եվրոպական Ներդրումային Բանկի մասնագիտացված ստորաբաժանումն է, որի նպատակն է զարգացնել միջազգային գործակցությունները և զարգացման ֆինանսավորման ազդեցությունը, նպաստելով Եվրոպական Միության երեք համակողմանի առաջնահերթությունների իրագործմանը. Եվրոպական Կանաչ գործարք, Գլոբալ Գեյթվեյս և աշխատատեղեր, ինչպես նաև կայուն և ներառական տնտեսության աճ: Team Europe-ի կազմում EIB Global-ը խթանում է ուժեղ, նպատակաուղղված գործընկերությունների զարգացմանը՝ ֆինանսական այլ հաստատությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ միասին՝ սերտորեն աշխատելով բազմակողմ զարգացման այլ բանկերի հետ։ EIB Global-ն ավելի մոտ է դարձնում ԵՆԲ խումբը տվյալ երկրի մարդկանց, ընկերությունների և հաստատությունների համար ամբողջ աշխարհում գործող գրասենյակների միջոցով՝ ներառյալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչությունը, որը գործում է նաև Հայաստանում։
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որն ավելի քան 34 տարվա փորձառութուն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 13 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում:
Evocabank-ը համակողմանի ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկը ֆինանսական ծառայությունների մատուցումն իրականացնում է տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ՝ արագ, պարզ և հարմար եղականով՝ աշխատելով mobile-first ֆորմատով: Կենտրոնանալով նորարարական թվային մոտեցումների վրա՝ Evocabank-ն ամենաարագ զարգացող բանկերից մեկն է Հայաստանում: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ» մրցանակների:

EIB Global и Evocabank подписали договор о сотрудничестве
Армения: EIB Global и Evocabank объединяют усилия для кредитования малого бизнеса на сумму 12 миллионов евро
01.08.2024
- Примерно 100 предприятий в Армении воспользуются преимуществами программы, обеспечив около 1200 рабочих мест.
- Партнерство будет способствовать инклюзивному экономическому росту, при этом 20% средств будет выделено предприятиям, возглавляемым женщинами.
- Программа, финансируемая за счёт гранта ЕС, реализуется в местной валюте.
Специальное подразделение Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) - EIB Global - впервые объединяет усилия с армянским банком Evocabank для улучшения механизма финансирования микро-, малых и средних предприятий (ММСП) в Армении. EIB Global предоставит Evocabank-у кредитные средства в размере 12 миллионов евро.
Кредит ЕИБ позволит Evocabank-у увеличить финансирование предприятий по всей Армении, для расширения их деятельности и возможностей реализации продукции, а также создания новых рабочих мест. Данное финансирование будет способствовать инклюзивному экономическому росту в стране, поскольку 20% суммы будет выделено предприятиям, возглавляемым женщинами. Ожидается, что около 85 ММСП воспользуются преимуществами кредита, что позволит обеспечить рабочие места для 1200 человек.
Финансовые средства будут предоставлены в местной валюте для защиты ММСП от валютных рисков. Европейский Союз (ЕС) оказывает поддержку программе грантовым финансированием, что позволяет установить низкую процентную ставку по кредитам.
Кредит является частью инициативы EIB Global по поддержке ММСП на Южном Кавказе, которая будет способствовать повышению конкуренции в банковском секторе, а также качества и объемов финансирования малого бизнеса в регионе. Программа также будет способствовать достижению цели ЕС по оказанию поддержки 30,000 ММСП в Армении в рамках Экономического и инвестиционного плана Восточного партнерства.
«Team Europe стремится к укреплению конкурентоспособности малого бизнеса и созданию рабочих мест в Армении», — сказала Тереза Червинска, вице-президент ЕИБ, ответственная за операции ЕИБ в стране. «Благодаря партнерству с Evocabank-ом кредитные средства ЕИБ увеличат вклад ММСП в устойчивую и инклюзивную экономику, предоставляя им кредиты в местной валюте на выгодных условиях. Соглашение будет способствовать финансовой инклюзивности, раскрывая финансовый потенциал для недостаточно обслуживаемых ММСП в Армении».
«Мы хотим заверить банки, что кредитные условия, при поддержке местной валюты ресурсами гранта ЕС, будут очень привлекательны. Паралелльно с завершением гранта ИФС, данная инициатива дополнит собственные операции ЕИБ по управлению рисками, способствуя повышению доступности финансов и оказывая содействие развитию местного бизнеса», сказал Ян Плешингер, временный поверенный в делах Делагации ЕС в Армении.
Карен Егиазарян, председатель Правления Evocabank-а сказал: «Мы очень рады сотрудничать с EIB Global в этой преобразующей инициативе, направленной на укрепление сектора ММСП в Армении. Этот фонд в размере 12 миллионов евро знаменует собой новую веху в нашем стремлении к финансированию местных предприятий на выгодных для них условиях, что позволит им расширять свою деятельность, создавать рабочие места и использовать новые возможности реализации продукции. Примечательным аспектом этого финансирования является наше обязательство выделить 20% средств предприятиям, возглавляемым женщинами, что будет способствовать инклюзивному экономическому росту.
При поддержке гранта ЕС это финансирование будет предоставлено в местной валюте, исключая валютный риск для ММСП и способствуя их финансовой стабильности. Мы воодушевлены перспективами, которые это сотрудничество несет с собой для укрепления нашей экономики и обеспечения нашей постоянной поддержки бизнес-сообщества в Армении».
Об EIB и EIB Global
EIB — учреждение долгосрочного финансирования Европейского Союза, принадлежащее государствам-членам. Банк предоставляет долгосрочное финансирование для надежных инвестиций во имя достижения целей ЕС, поддерживая проекты в четырех приоритетных областях: инфраструктура, инновации, климат и окружающая среда, а также МСП.
EIB Global — специализированное подразделение Группы ЕИБ, занимающееся повышением влияния международных партнерств и финансирования развития, что способствует претворению в жизнь трех всеобъемлющих приоритетов Европейского союза: Европейский зеленый курс, Global Gateway и создание рабочих мест, а также устойчивый и инклюзивный рост. В рамках Team Europe, EIB Global поощряет создание прочных, целенаправленных партнерств, работая с другими финансовыми институтами развития и гражданским обществом и в тесном сотрудничестве с прочими многосторонними банками развития. EIB Global сближает Группу ЕИБ с местными жителями, компаниями и учреждениями через наши офисы по всему миру, в том числе, Региональное представительство ЕИБ на Южном Кавказе, включая Армению.
Основанный в 1990 году, Evocabank является первым зарегистрированным коммерческим банком в Армении с более чем 34-летним опытом работы на банковском рынке. Головной офис банка находится в Ереване, Армения, и имеет 13 филиалов в Ереване и провинциях.
Evocabank предоставляет инклюзивные финансовые услуги физическим лицам, МСП и крупному бизнесу. Банк нацелен на предоставление финансовых услуг с широким применением новейших технологий быстрым, простым и удобным способом, работая в формате mobile-first. Ориентированный на инновационный цифровой подход, Evocabank является одним из самых быстрорастущих банков в Армении. Банк получил ряд международных наград, включая награды «Лучший банк МСП Армении» и «Лучший цифровой банк Армении» от журнала Global Finance.