Evocabank-ը կներգրավի 10 մլն ԱՄՆ դոլար BSTDB-ից
Ֆինանսական միջոցները կուղղվեն Հայաստանում ՓՄՁ-ներին՝ զարգացման, ընդլայնման, մրցակցության ամրապնդման և առևտրային հնարավորությունների խթանման համար։
31.10.2024
Evocabank-ը սկսել է նոր համագործակցություն The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB)-ի հետ, ըստ որի՝ Բանկը կներգրավի 10 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ, որից 9 մլն ԱՄՆ դոլարը կուղղվի փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, իսկ 1 մլն ԱՄՆ դոլարը՝ առևտրային գործունեությունների ֆինանսավորմանը։
Ներգրավված վարկային միջոցներով Evocabank-ը կաջակցի տեղական ՓՄՁ-ներին՝ ստեղծելով հնարավորություններ՝ իրականացնելու իրենց ներդրումային ծրագրերը, ընդլայնվելու դեպի նոր, միջազգային շուկաներ, ամրապնդելու մրցունակությունը և հաստատելու տարածաշրջանում ավելի ամուր տնտեսական կապեր։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Ուրախ ենք հայտարարել BSTDB-ի հետ մեր նոր համագործակցության մասին, որի նպատակն է խթանել Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) ոլորտի զարգացումը։ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար տրամադրելով Evocabank-ին՝ BSTDB-ն այս համագործակցությունը դարձնում է կարևոր նշաձող: Դրանից 9 միլիոն ԱՄՆ դոլարը հատկացվելու է ՓՄՁ-ների զարգացմանը, իսկ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը՝ առևտրային գործառնությունների ֆինանսավորմանը: Այս նախաձեռնությունը նպատակաուղղված է լուծելու Հայաստանում ՓՄՁ-ների առջև դրված մարտահրավերները՝ ապահովելով նրանց աճի ու նորարարության համար անհրաժեշտ կապիտալով: Աջակցելով Սևծովյան տարածաշրջանում առևտրով զբաղվող ձեռնարկություններին` մենք ոչ միայն մեծացնում ենք նրանց գործառնական կարողությունները, այլ նաև ստեղծում ավելի ամուր և մրցունակ բիզնես միջավայր: Evocabank-ում մենք պարտավորվում ենք օգտագործել այս միջոցները՝ օգնելու տեղական ՓՄՁ-ներին իրականացնել իրենց ներդրումային նպատակները, ընդլայնվել դեպի նոր շուկաներ և ուժեղացնել իրենց մրցունակությունն ու արտահանման ներուժը»:
BSTDB-ի նախագահ դոկտոր Serhat Köksal-ը նշեց. «ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանն աջակցելը BSTDB հիմնական ռազմավարական առաջնահերթություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև մեր բոլոր անդամ երկրներում: Փոքր և միջին ձեռնարկությունները ցանկացած տնտեսության ողնաշարն են, և Հայաստանում նրանք վճռորոշ դեր են խաղում աճի, նորարարության և զբաղվածության խթանման գործում: Մեր տրամադրած միջոցները կօգնեն այս բիզնեսներին բարելավելու իրենց գործունեությունը և դառնալու ավելի ճկուն՝ ի վերջո նպաստելով երկրի տնտեսության ընդհանուր զարգացմանն ու կայուն աճին»:
1990 թվականին հիմնադրված Evocabank-ը Հայաստանում առաջին գրանցված առևտրային բանկն է, որը բանկային շուկայում ունի ավելի քան 34 տարվա փորձ: Գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Երևանում։ Evocabank-ն իր ցանցի միջոցով Երևանում և մարզերում մատուցում է ներառական ֆինանսական ծառայություններ ֆիզիկական անձանց, ՓՄՁ-ներին և ավելի խոշոր բիզնեսներին: Բանկի նպատակն է մատուցել ֆինանսական ծառայություններ նորագույն տեխնոլոգիաների լայնածավալ կիրառմամբ արագ, պարզ և հարմար եղանակով՝ գործելով mobile-first ձևաչափով: Կենտրոնացած լինելով թվային նորարար մոտեցման վրա՝ Evocabank-ը Հայաստանի ամենաարագ զարգացող բանկերից է: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ «Հայաստանի լավագույն ՓՄՁ բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ» մրցանակներին՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից:
Կայք՝ www.evoca.am
BSTDB-ի մասին
BSTDB-ն միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ հիմնադրված Ալբանիայի, Հայաստանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Ռուսաստանի և այլ երկրների կողմից: BSTDB-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում: BSTDB-ն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը` տրամադրելով վարկեր, վարկային գծեր, սեփական կապիտալ և երաշխիքներ իր անդամ երկրների պետական և մասնավոր հատվածներում՝ բիզնես նախագծերի և առևտրի ֆինանսավորման համար: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3․45 մլրդ եվրո:

Evocabank привлечет 10 миллионов долларов США от ЧБТР
Финансовые ресурсы будут направлены на развитие, расширение, усиление конкуренции и продвижение коммерческих возможностей для МСП в Армении.
31.10.2024
Evocabank инициировал новое партнерство с Черноморским банком торговли и развития (ЧБТР), в рамках которого Банк привлечет кредитные услуги в размере 10 миллионов долларов США, 9 миллионов из которых будут направлены на финансирование малых и средних предприятий (МСП), а 1 миллион долларов США — на операции по торговому финансированию.
Evocabank будет использовать эти средства для поддержки отечественных МСП, помогая им реализовывать свои инвестиционные программы, выходить на новые рынки и укреплять свою конкурентоспособность и экспортные возможности.
Председатель Правления Evocabank Карен Егиазарян сказал: «Мы рады объявить о преобразующем партнерстве с Черноморским банком торговли и развития, направленном на стимулирование сектора микро-, малых и средних предприятий Армении. Это сотрудничество знаменует собой важную веху, поскольку ЧБТР предоставляет Evocabank существенные инвестиции в размере 10 млн долларов США. Из них 9 млн долларов США будут направлены на усиление возможностей МСП, а 1 млн долларов США пойдет на содействие операциям по финансированию торговли. Эта инициатива направлена на решение проблем, с которыми сталкиваются МСП Армении, обеспечивая им необходимые средства для роста и инноваций. Поддерживая предприятия, занимающиеся торговлей в Черноморском регионе, мы не только повышаем их операционный потенциал, но и способствуем созданию более надежной и конкурентоспособной деловой среды. В Evocabank мы стремимся использовать эти средства, чтобы помочь местным МСП реализовать свои инвестиционные цели, выйти на новые рынки и повысить свою конкурентоспособность и экспортный потенциал».
Президент ЧБТР доктор Serhat Köksal, сказал: «Поддержка развития сектора МСП является основным стратегическим приоритетом для ЧБТР не только в Армении, но и во всех наших странах-членах. Малые и средние предприятия являются основой любой экономики, и в Армении они играют решающую роль в стимулировании роста, инноваций и занятости. Средства, которые мы предоставляем, поддержат эти предприятия в улучшении их деятельности и повышении устойчивости, в конечном итоге способствуя общему развитию и устойчивому экономическому росту страны».
Об Evocabank
Основанный в 1990 году, Evocabank является первым зарегистрированным коммерческим банком в Армении с более чем 34-летним опытом работы на банковском рынке. Evocabank со штаб-квартирой в Ереване предоставляет инклюзивные финансовые услуги физическим лицам, МСП и крупному бизнесу через свою сеть в Ереване и регионах. Банк нацелен на предоставление финансовых услуг с широким применением новейших технологий быстрым, простым и удобным способом, работая в формате mobile-first. Ориентированный на инновационный цифровой подход, Evocabank является одним из самых быстрорастущих банков в Армении. Банк получил ряд международных наград, включая награды «Лучший банк МСП Армении» и «Лучший цифровой банк Армении» от журнала Global Finance.
Вебсайт: www.evoca.am
О ЧБТР
(ЧБТР)-международная финансовая организация, учрежденная Албанией, Арменией, Болгарией, Грузией, Грецией, Россией и другими странами. Штаб-квартира BSTDB находится в Салониках, Греция. BSTDB поддерживает экономическое развитие и региональное сотрудничество, предоставляя займы, кредитные линии, акционерный капитал и гарантии для проектов и торгового финансирования в государственном и частном секторах в странах-членах. Уставнoй капитал банка составляет 3,45 млрд. евро.