Evocabank-ը կներգրավի 10 մլն ԱՄՆ դոլար BSTDB-ից
Ֆինանսական միջոցները կուղղվեն Հայաստանում ՓՄՁ-ներին՝ զարգացման, ընդլայնման, մրցակցության ամրապնդման և առևտրային հնարավորությունների խթանման համար։
31.10.2024
Evocabank-ը սկսել է նոր համագործակցություն The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB)-ի հետ, ըստ որի՝ Բանկը կներգրավի 10 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ, որից 9 մլն ԱՄՆ դոլարը կուղղվի փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, իսկ 1 մլն ԱՄՆ դոլարը՝ առևտրային գործունեությունների ֆինանսավորմանը։
Ներգրավված վարկային միջոցներով Evocabank-ը կաջակցի տեղական ՓՄՁ-ներին՝ ստեղծելով հնարավորություններ՝ իրականացնելու իրենց ներդրումային ծրագրերը, ընդլայնվելու դեպի նոր, միջազգային շուկաներ, ամրապնդելու մրցունակությունը և հաստատելու տարածաշրջանում ավելի ամուր տնտեսական կապեր։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Ուրախ ենք հայտարարել BSTDB-ի հետ մեր նոր համագործակցության մասին, որի նպատակն է խթանել Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության (ՓՄՁ) ոլորտի զարգացումը։ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար տրամադրելով Evocabank-ին՝ BSTDB-ն այս համագործակցությունը դարձնում է կարևոր նշաձող: Դրանից 9 միլիոն ԱՄՆ դոլարը հատկացվելու է ՓՄՁ-ների զարգացմանը, իսկ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը՝ առևտրային գործառնությունների ֆինանսավորմանը: Այս նախաձեռնությունը նպատակաուղղված է լուծելու Հայաստանում ՓՄՁ-ների առջև դրված մարտահրավերները՝ ապահովելով նրանց աճի ու նորարարության համար անհրաժեշտ կապիտալով: Աջակցելով Սևծովյան տարածաշրջանում առևտրով զբաղվող ձեռնարկություններին` մենք ոչ միայն մեծացնում ենք նրանց գործառնական կարողությունները, այլ նաև ստեղծում ավելի ամուր և մրցունակ բիզնես միջավայր: Evocabank-ում մենք պարտավորվում ենք օգտագործել այս միջոցները՝ օգնելու տեղական ՓՄՁ-ներին իրականացնել իրենց ներդրումային նպատակները, ընդլայնվել դեպի նոր շուկաներ և ուժեղացնել իրենց մրցունակությունն ու արտահանման ներուժը»:
BSTDB-ի նախագահ դոկտոր Serhat Köksal-ը նշեց. «ՓՄՁ ոլորտի զարգացմանն աջակցելը BSTDB հիմնական ռազմավարական առաջնահերթություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև մեր բոլոր անդամ երկրներում: Փոքր և միջին ձեռնարկությունները ցանկացած տնտեսության ողնաշարն են, և Հայաստանում նրանք վճռորոշ դեր են խաղում աճի, նորարարության և զբաղվածության խթանման գործում: Մեր տրամադրած միջոցները կօգնեն այս բիզնեսներին բարելավելու իրենց գործունեությունը և դառնալու ավելի ճկուն՝ ի վերջո նպաստելով երկրի տնտեսության ընդհանուր զարգացմանն ու կայուն աճին»:
1990 թվականին հիմնադրված Evocabank-ը Հայաստանում առաջին գրանցված առևտրային բանկն է, որը բանկային շուկայում ունի ավելի քան 34 տարվա փորձ: Գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Երևանում։ Evocabank-ն իր ցանցի միջոցով Երևանում և մարզերում մատուցում է ներառական ֆինանսական ծառայություններ ֆիզիկական անձանց, ՓՄՁ-ներին և ավելի խոշոր բիզնեսներին: Բանկի նպատակն է մատուցել ֆինանսական ծառայություններ նորագույն տեխնոլոգիաների լայնածավալ կիրառմամբ արագ, պարզ և հարմար եղանակով՝ գործելով mobile-first ձևաչափով: Կենտրոնացած լինելով թվային նորարար մոտեցման վրա՝ Evocabank-ը Հայաստանի ամենաարագ զարգացող բանկերից է: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ «Հայաստանի լավագույն ՓՄՁ բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ» մրցանակներին՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից:
Կայք՝ www.evoca.am
BSTDB-ի մասին
BSTDB-ն միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ հիմնադրված Ալբանիայի, Հայաստանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Ռուսաստանի և այլ երկրների կողմից: BSTDB-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում: BSTDB-ն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը` տրամադրելով վարկեր, վարկային գծեր, սեփական կապիտալ և երաշխիքներ իր անդամ երկրների պետական և մասնավոր հատվածներում՝ բիզնես նախագծերի և առևտրի ֆինանսավորման համար: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3․45 մլրդ եվրո:

Evocabank will raise USD 10 million from BSTDB
The financial resources will be directed to the development, expansion, strengthening of competition, and promotion of commercial opportunities for SMEs in Armenia.
31.10.2024
Evocabank has initiated a new partnership with the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) according to which the Bank will raise loan facilities of USD 10 million, from which USD 9 million will be dedicated to financing small and medium-sized enterprises (SMEs) and USD 1 million for trade finance operations.
Evocabank will utilize these funds to support domestic SMEs, helping them deliver their investment programs, expand into new markets, and strengthen their competitiveness and export capabilities.
Karen Yeghiazaryan, Chairman of the Management Board of Evocabank, said: “We are excited to announce a transformative partnership with The Black Sea Trade and Development Bank, aimed at boosting Armenia’s small and medium-sized enterprise sector. This collaboration marks a significant milestone, with BSTDB providing a substantial investment of USD 10 mln to Evocabank. Of this, USD 9 mln will be directed to empowering SMEs, while USD 1 mln will facilitate trade finance operations. This initiative is tailored to address the challenges faced by Armenian SMEs, ensuring they have the necessary means for growth and innovation. By supporting enterprises involved in trade within the Black Sea region, we are not only enhancing their operational capacity but also fostering a more robust and competitive business landscape. At Evocabank, we are committed to leveraging these funds to help local SMEs realize their investment goals, expand into new markets, and enhance their competitiveness and export potential.”
Dr. Serhat Köksal, BSTDB President said: “Supporting the development of the SME sector is a core strategic priority for BSTDB, not just in Armenia but across all our member countries. Small and medium-sized enterprises are the backbone of any economy, and in Armenia, they play a crucial role in driving growth, innovation, and employment. The funds we are providing will support these businesses in enhancing their operations and building resilience, ultimately contributing to the overall development and sustainable growth of the country’s economy.”
Founded in 1990, Evocabank is the first registered commercial bank in Armenia with over 34 years of experience in the banking market. Headquartered in Yerevan, Evocabank provides inclusive financial services to individuals, MSMEs, and larger businesses through its network in Yerevan and regions. The bank is aimed at delivering financial services with extensive application of the latest technologies in a fast, simple and convenient way, operating in a mobile- first format. Focused on innovative digital approach Evocabank is one of the fastest growing banks in Armenia. The bank has received a number of international awards including “The Best SME Bank of Armenia” and “The Best Digital Bank of Armenia” awards by Global Finance Magazine.
web: www.evoca.am
About BSTDB
BSTDB is an international financial institution established by Albania, Armenia, Bulgaria, Georgia, Greece, Russia and other countries. BSTDB supports economic development and regional cooperation by providing loans, credit lines, equity and guarantees for projects and trade financing in the public and private sectors in its member countries. The authorized capital of the Bank is EUR 3.45 billion.