Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրեր
Օգոստոսի 31-ի դրությամբ պետության աջակցության ծրագրերից Evocabank-ի միջոցով օգտվել է 30 շահառու՝ շուրջ 13.5 մլն ՀՀ դրամի չափով:
07.09.2020
Evocabank-ը հուլիսին, հայաստանյան բանկերի շարքում առաջինը, միացել էր «Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրերին»:
Օգոստոսի 31-ի դրությամբ Evocabank-ի միջոցով պետության աջակցության ծրագրերից արդեն օգտվել է 30 շահառու, իսկ աջակցության ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 13.5 մլն ՀՀ դրամ։ Բանկն իրականացրել է ամենամեծ թվով հայտերն այս ծրագրերով:
«Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրերը» երեքն են.
- Առաջին ծրագրով միանվագ դրամական աջակցություն կտրամադրվի երկու և ավել անչափահաս երեխաներ ունեցող այն ընտանիքներին, որոնք ՀՀ մարզային բնակավայրերում բնակարան ձեռք բերելու կամ մարզային բնակավայրերում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով ձևակերպում են հիփոթեքային վարկ։ Աջակցությունը տրամադրվում է հիփոթեքային վարկի կանխավճարի ֆինանսավորմանը, իսկ կառուցապատման դեպքում՝ վարկի մնացորդային մայր գումարի մարմանը։ Աջակցության առավելագույն գումարը 2.6 մլն ՀՀ դրամ է՝ կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից։
- Երկրորդ ծրագրով առնվազն մեկ անչափահաս երեխա ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիք կարող է ստանալ կանխավճարի ապահովագրության համար դրամական փոխհատուցում՝ հաստատված հիփոթեքի տարեկան ապահովագրական վճարի 90%-ի չափով: Փոխհատուցման առավելագույն գումարը 180,000 ՀՀ դրամ է:
- Երրորդ ծրագիրը երեխայի ծննդով պայմանավորված աջակցություն է հիփոթեքային վարկ ունեցող ընտանիքների համար:
Աջակցության ծրագրերով որպես շահառու կարող է հանդիսանալ երեխայի` ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ծնողը, ում սեփականության իրավունքով պատկանում է հիփոթեքային վարկով ձեռք բերված կամ կառուցվող բնակելի անշարժ գույքը։ Երեխայի ծննդյան դեպքում պետությունը կարող է մարել վարկի մնացորդային մայր գումարի մի մասը, եթե վարկը համապատասխանում է ծրագրի պահանջներին: Աջակցության առավելագույն գումարը 4 մլն դրամ է՝ կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից:

State-Supported Housing Programs for Families with Children
As at August 31, 2020, under state-supported programs, Evocabank assisted 30 beneficiaries at total amount of about AMD 13.5 million.
07.09.2020
In July, Evocabank was the first among Armenian banks to join The State-Supported Housing Programs for Families with Children.
As at August 31, 2020, under the state-supported programs, Evocabank assisted 30 beneficiaries, at total amount of around AMD 13.5 million. The Bank has approved a maximum number of applications for enrollment in these programs.
The Government implements three state-supported housing programs for families with children.
Under the first program, a one-time financial assistance will be provided to the families with two and more children applying for a mortgage loan to purchase an apartment or build a house in regional settlements. The assistance will be provided to finance the mortgage down payment while in case of home construction - to repay the outstanding principal balance. The maximum amount to be provided under this program is AMD 2.6 million depending on the beneficiary’s age and the number of children in the family.
Under the second program, each family with one or more minor children will be eligible to get reimbursement of down payment insurance at 90% of the annual mortgage insurance premium. Maximum amount to be reimbursed is AMD 180,000.
Under the third program, the support is associated with the birth of a child and aims to assist the families in repaying the mortgage loans.
The support program may be available to potential beneficiaries - RA citizens who own by ownership right the purchased real property or a residential real property to be constructed on a mortgage loan. In the case of birth of a child, the government may repay a portion of the outstanding loan principal balance if the loan meets the program requirements. The maximum amount to be provided under the program is set to equal AMD 4 million depending on the beneficiary’s age and the number of children in the family.