Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրեր
Օգոստոսի 31-ի դրությամբ պետության աջակցության ծրագրերից Evocabank-ի միջոցով օգտվել է 30 շահառու՝ շուրջ 13.5 մլն ՀՀ դրամի չափով:
07.09.2020
Evocabank-ը հուլիսին, հայաստանյան բանկերի շարքում առաջինը, միացել էր «Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրերին»:
Օգոստոսի 31-ի դրությամբ Evocabank-ի միջոցով պետության աջակցության ծրագրերից արդեն օգտվել է 30 շահառու, իսկ աջակցության ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 13.5 մլն ՀՀ դրամ։ Բանկն իրականացրել է ամենամեծ թվով հայտերն այս ծրագրերով:
«Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրերը» երեքն են.
- Առաջին ծրագրով միանվագ դրամական աջակցություն կտրամադրվի երկու և ավել անչափահաս երեխաներ ունեցող այն ընտանիքներին, որոնք ՀՀ մարզային բնակավայրերում բնակարան ձեռք բերելու կամ մարզային բնակավայրերում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով ձևակերպում են հիփոթեքային վարկ։ Աջակցությունը տրամադրվում է հիփոթեքային վարկի կանխավճարի ֆինանսավորմանը, իսկ կառուցապատման դեպքում՝ վարկի մնացորդային մայր գումարի մարմանը։ Աջակցության առավելագույն գումարը 2.6 մլն ՀՀ դրամ է՝ կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից։
- Երկրորդ ծրագրով առնվազն մեկ անչափահաս երեխա ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիք կարող է ստանալ կանխավճարի ապահովագրության համար դրամական փոխհատուցում՝ հաստատված հիփոթեքի տարեկան ապահովագրական վճարի 90%-ի չափով: Փոխհատուցման առավելագույն գումարը 180,000 ՀՀ դրամ է:
- Երրորդ ծրագիրը երեխայի ծննդով պայմանավորված աջակցություն է հիփոթեքային վարկ ունեցող ընտանիքների համար:
Աջակցության ծրագրերով որպես շահառու կարող է հանդիսանալ երեխայի` ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող ծնողը, ում սեփականության իրավունքով պատկանում է հիփոթեքային վարկով ձեռք բերված կամ կառուցվող բնակելի անշարժ գույքը։ Երեխայի ծննդյան դեպքում պետությունը կարող է մարել վարկի մնացորդային մայր գումարի մի մասը, եթե վարկը համապատասխանում է ծրագրի պահանջներին: Աջակցության առավելագույն գումարը 4 մլն դրամ է՝ կախված շահառուի տարիքից և ընտանիքում երեխաների քանակից:

Программы государственной поддержки семей с детьми в обеспечении жильем
По состоянию на 31 августа с.г. через Evocabank программами государственной поддержки воспользовались 30 бенефициаров на сумму примерно 13,5 млн драмов РА.
07.09.2020
Evocabank в июле первым среди армянских банков присоединился к ”Программам государственной поддержки семей с детьми в обеспечении их жильем”.
По состоянию на 31 августа с.г. посредством Evocabank-а уже воспользовались программами государственной поддержки 30 бенефициаров, а общая сумма поддержки составила примерно 13.5 млн драмов РА. В рамках указанных программ Банк одобрил наибольшее число заявок.
“Программы государственной поддержки семьей с детьми в обеспечении их жильем” реализуются в трех направляниях.
В рамках первой программы единовременная денежная помощь будет предоставлена семьям с двумя и более несовершеннолетними детьми, которые оформляют ипотечный кредит с целью покупки квартиры или строительства собственного дома в регионах РА. Помощь предоставляется в виде финансирования предоплаты при ипотечном кредитовании, а в случае строительства дома - помощь будет направлена на погашение остатка основной суммы по кредиту. Максимальная сумма помощи составляет 2.6 млн драмов РА, в зависимости от возраста бенефициара и числа детей в семье.
В рамках второй программы любая семья, имеющая по меньшей мере одного несовершеннолетнего ребенка, может получить денежное возмещение для страхования предоплаты - в размере 90% от годового страхового взноса по ипотеке. Максимальная сумма денежного возмещения составляет 180,000 драмов РА.
Третья программа - помощь семьям в погашении ипотеки при рождении ребенка.
В рамках программ поддержки в качестве бенефициара может выступать родитель ребенка, имеющий гражданство РА, кому по праву собственности принадлежит жилая недвижимость, купленная или строящаяся на средства ипотечного кредита. При рождении ребенка государство может погасить часть остатка по основному кредиту, если кредит соответствует требованиям программы. Максимальная сумма поддержки - 4 млн драмов РА, в зависимости от возраста бенефициара и числа детей в семье.
С подробностями программ государственной поддержки при ипотечном кредитовании можно ознакомиться здесь.