Նոր անտառ՝ հայկական դրամի 30-ամյակի առթիվ
Ապրիլի 29-ին տեղի ունեցավ մեծ ծառատունկ նոր անտառի ստեղծման համար, որին մասնակցում էին ՀՀ Կենտրոնական բանկը, Հայաստանի բանկերի միությունը և 18 առևտրային բանկերը:
02.05.2023
ՀՀ Կենտրոնական բանկը, Հայաստանի բանկերի միությունը և բոլոր 18 առևտրային բանկերը, այդ թվում` Evocabank-ը «Իմ անտառ Հայաստանի» հետ համագործակցությամբ Հայկական դրամի 30-ամյակի առթիվ հիմնում են 50 հա նոր անտառ Լոռու մարզի Ջրաշեն և Ուրասար համայնքներում՝ տնկելով 160,000 ծառ։ Այսպիսով, ստեղծվող անտառը, որպես ապագային ու կյանքին ուղղված մնայուն արժեք, խորհրդանշելու է ազգային արժույթի հարատևությունը։
Նոր ստեղծվող անտառի 20 հեկտարը լինելու է Ջրաշեն 2-ում, ևս 30 հեկտարը՝ Ուրասարում։ Այս միջոցառումը ֆինանսաբանկային համակարգի կողմից մնայուն արժեքներ ստեղծելու, սոցիալական պատասխանատվության և բնության պահպանման բացառիկ դերի գնահատման լավագույն օրինակներից է:
Ծառատունկից հետո հյուրերն այցելեցին նաև «Իմ անտառ Հայաստան»-ի Գուգարքի «Պենժամին Գումուշճեան» տնկարան, որտեղ կարճ շրջայց կատարելուց հետո Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ՀԲՄ խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը և «Իմ անտառ Հայաստան»-ի հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։
«Այսօր սկսում ենք Հայկական դրամի 30-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան 2023 թվականի ընթացքում։ Շատ խորհրդանշական է, որ առաջինը հենց ծառատունկի միջոցառումն է։ Կենտրոնական բանկը մեծապես կարևորում է մեր երկրի բնապահպանական խնդիրների լուծմանն աջակցությունը, և ուրախ ենք, որ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, առևտրային բանկերի և «Իմ անտառ Հայաստանի» ծրագրի հետ միասին, կարող ենք մեր նպաստումն ունենալ շրջակա միջավայրի բարելավմանը։ Միևնույն ժամանակ, մենք հավատարիմ ենք «կանաչ» օրակարգին և հնարավորինս ներդնում ենք այն նաև մեր առօրյա գործունեության և նույնիսկ ֆինանսական կարգավորման մեր մոտեցումներում»,- ասաց Մարտին Գալստյանը։
Անտառները մեծ դեր են խաղում մարդու կյանքի և երկրագնդի համար: Պատահական չէ, որ անտառները համարվում են մեր մոլորակի «թոքերը». 1 ժամում 1 հա անտառը արտադրում է 200 մարդու համար անհրաժեշտ թթվածին:
Մեզ համար առաջնային է պահպանել այն, ինչ ունենք և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ստեղծել նորը: Evocabank-ն այս անգամ ևս բաց չթողեց հնարավորությունը` իր փոքրիկ ներդրումն ունենալով նոր անտառի ստեղծմանը` դրանով իսկ փորձելով վերականգնել անտառային ռեսուրսները ավելի լավ ապագա կառուցելու համար:

Новый лес по случаю 30-летия Армянского драма
29 апреля прошло масштабное мероприятие по посадке деревьев с целью заложения основы создания нового леса, в которой участвовали Центральный банк РА, Союз банков Армении и 18 коммерческих банков.
02.05.2023
Центральный банк РА, Союз банков Армении и все 18 комммерческих банков, включая Evocabank в сотрудничестве с организацией “Мой лес - Армения” по случаю 30-летия Армянского драма заложили новый лес площадью 50 га в населеных пунктах Джрашен и Урасар Лорийской области, с посадкой 160,000 деревьев. Таким образом, создаваемый лес в качестве неизменной ценности, направленной на создание основ будущего и новой жизни, будет символизировать долговременною стабильность национальной валюты.
20 га вновь создаваемого леса будет в Джрашен-2, а 30 га - в Урасаре. Данное мероприятие является одним из лучших примеров создания финансово-банковской системой долговременных ценностей, социальной ответственности и осознания исключительной важности сохранения природы.
После посадки деревьев гости посетили также питомник “Пенджамин Гумушчеан” организации “Мой лес - Армения” в Гугарке, где после краткого ознакомления с территорией питомника председатель совета Центрального банка Мартин Галстян, председатель совета СБА Мгер Ананян и директор-учредитель организации “Мой лес - Армения” Антрэ Гумушчеан подписали меморандум о сотрудничестве.
“Сегодня – первое мероприятие из числа тех, посвященных 30-летию Армянского драма, которые запланированы на 2023 год. Очень символично, что первым стало мероприятие по посадке деревьев. Центральный банк придает важное значение поддержке решения экологических проблем в нашей стране и рады констатировать, что в рамках социальной ответственности вместе с коммерческими банками и программой “Мой лес - Армения” мы все можем внести свой вклад в дело улучшения состояния окружающей среды. В то же время, мы верны “зеленой” повестке дня и по-возможности внедряем ее в нашу повседневную деятельность и даже в методы финансового урегулирования”, сказал Мартин Галстян.
Лес играет важную роль в жизни человека и нашей Земли. Не случайно, что леса считаются “легкими” нашей планеты: один гектар леса за час вырабатывает столько кислорода, сколько нужно для дыхания 200 человек.
Для нас первостепенное значение имеет сохранение всего, что имеем, а также по –возможности, создание нового. Evocabank и на сей раз воспользовался возможностью внесения своего небольшого вклада в создание нового леса и восстановление лесных ресурсов для построения лучшего будущего.