Visa-ն She’s Next ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ EBRD-ի հետ համատեղ կազմակերպել էր Women in Business of Armenia կոնֆերանսը:
29.03.2024
Թվային վճարումների ոլորտում առաջատար Visa-ն ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը՝ EBRD-ն, համատեղ կազմակերպել էին կոնֆերանս, որի ընթացքում Visa-ն ներկայացրեց իր “She’s Next Empowered by Visa” համաշխարհային նախաձեռնությունը, իսկ EBRD-ն պատմեց Հայաստանում կանանց ձեռներեցության զարգացմանն ուղղված իր ավելի քան 10 տարվա գործունեության մասին:
Կոնֆերասնի ընթացքում տեղի ունեցավ պանելային քննարկում, որին մասնակցեց նաև Evoca-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը: Քննարկման ընթացքում նա անդրադարձավ կնոջ անփոխարինելի դերի, բիզնես ոլորտում հաջողության կարևոր չափանիշների և մշակութային առանձնահատկությունների մասին։
«Բիզնես սկսելու համար նախ պետք է ունենալ վառ գաղափար՝ երազանք՝ ինչ-որ նոր բան անելու կամ ինչ-որ բանը նորովի անելու համար: Սակայն դա բավարար չէ: Պետք է իմանալ՝ ինչպես այդ գաղափարին տալ «բիզնես փաթեթավորում»․ որոշել թիրախային շուկան, գնագոյացումը, վաճառքի ուղիները, առաջխաղացման ռազմավարությունը, մատակարարների հետ հարաբերությունները և այլն: Շատ ուրախալի է, որ այնպիսի հզոր ընկերություններ, ինչպիսիք են Visa-ն և EBRD-ն, օգնում են կին ձեռներեցներին ձեռք բերել անհրաժեշտ բիզնես մտածելակերպը, հմտություններն ու կապերը»,- նշել է Տաթևիկ Խաչատրյանը:
"She’s Next Empowered by Visa"-ն համաշխարհային նախաձեռնություն է, որն ուղղված է կանանց պատկանող փոքր ու միկրո ձեռնարկությունների զարգացմանը: Այն կանանց առաջարկում է անհրաժեշտ գործիքներ և ռեսուրսներ՝ իրենց բիզնեսը սկսելու, զարգացնելու ու ընդլայնելու ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում:

Women in Business of Armenia Conference
Women in Business of Armenia conference Visa has joined EBRD to organize the Women in Business of Armenia conference to launch the She's Next program.
29.03.2024
Visa, the leader in the field of digital payments, and the European Bank for Reconstruction and Development, EBRD, have jointly organized a conference during which Visa presented its "She's Next Empowered by Visa" global initiative, and EBRD showcased its more than 10 years of activity aimed at the development of women entrepreneurship in Armenia.
A panel discussion was held at the conference where Tatevik Khachatryan, Deputy Chairman of the Management Board of Evoca, also participated. During the discussion, she spoke about the irreplaceable role of women in business, crucial success criteria and cultural aspects.
"To start a business, you first need to have a bright idea - a dream to do something new or do something better. However, this is not enough. You need to know how to give your idea "business packaging" – choose your target market, decide on pricing, sales channels, promotion strategy, relationships with suppliers, etc... It is very gratifying that such powerful companies as Visa and EBRD help women entrepreneurs obtain the necessary business mindset, skills and connections," Tatevik Khachatryan said.
"She's Next Empowered by Visa" is a global initiative aimed at the development of women-owned small and micro businesses. It offers women the necessary tools and resources to start, develop and expand their businesses both in Armenia and internationally.