ՀՀ Կառավարության Արտադրողականության խթարման նպատակային ծրագրի շրջանակում տրամադրվող Վարկի պայմաններ
ՀՀ կամ ԼՂ տարածքում գրանցված և փաստացի գործունեություն իրականացնող մասնավոր առևտրային կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը (բացառությամբ լիցենզավորվող գործունեություն իրականացնող (բացառությամբ առողջապահության, տրանսպորտի և կրթության բնագավառի կամ պետական մասնակցությամբ առևտրային կազմակերպությունների), որն ապահովում է ստորև թվարկված բոլոր չափանիշներին համապատասխանությունը՝
1. ունի բարվոք վարկային պատմություն, այսինքն, ըստ ԱՔՐԱ տեղեկատվության` վարկի համար դիմելու ամսաթվին նախորդող 12 ամիսների ընթացքում չի ունեցել գումարային 30 օր և ավելի ժամկետով ժամկետանց վարկային պարտավորություններ.
2. ունի բարվոք հարկային պատմություն, այսինքն, վարկի/լիզինգի հայտը ներկայացնելուն նախորդող օրվա դրությամբ առկա ժամկետանց հարկային պարտավորությունները չեն գերազանցել նախորդող տարվա ընթացքում միասնական գանձապետական հաշվից մարված հարկային պարտավորությունների, վճարված պետական տուրքի գումարների և նախորդող տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ միասնական գանձապետական հաշվի մնացորդի հանրագումարի 1 տոկոսը.
Նոր (չօգտագործված) սարքերի և սարքավորումների գնում կամ ներմուծում, պայմանով, որ գնորդի և մատակարարի միջև պայմանագիրը կնքվել է 2021 թվականի փետրվարի 1-ից հետո, և տվյալ սարքերը և սարքավորումները պետք է օգտագործվեն ՀՀ-ում արտադրություն կազմակերպելու կամ արտադրությունն ընդլայնելու նպատակով:
Ժամկետը
Տեսակը
Տրամադրվող վարկի գումարը
Սուբսիդավորման ժամանակահատվածը
Վարկի ժամկետը
Սարք, սարքավորումներ, աղկացուցիչ մասեր
մինչև 200 մլն դրամին համարժեք գումար
մինչև 42 ամիս
մինչև 120 ամիս
ավելի քան 200 մլն դրամին համարժեք գումար
մինչև 36 ամիս
Սուբսիդավորման չափը
• ՀՀ դրամ` 8%
• ԱՄՆ դոլար` 6%
Արտոնյալ ժամկետ
• Վարկի մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամանակահատված՝ մինչև 6 ամիս,
• Առավելագույն գումար` 1 մլրդ ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ
• Վարկի տրամադրման/սպասարկման միջնորդավճարներ, վաղաժամկետ մարման համար տույժեր և (կամ) տուգանքներ կամ այլ վճարներ չեն կիրառվում

A private commercial entity or sole proprietor registered in RA or MK (except licensed entities such as those engaged in health, transportation, education or commercial entities with state participation) that meets all of the below-mentioned criteria:
- having a favorable credit history, which means that according to AKRA information, during the preceding 12 months the total number of past due days does not exceed 30;
- having a favorable credit history, which means that past due tax liabilities as of the date preceding the loan/lease application do not exceed 1% of the total of tax liabilities repaid during the previous year from the single treasury account, paid state duties and single treasury account balance as of December 31 of previous year.
Purpose։
Purchase or import of brand new (unused) equipment provided that the contract between the buyer and seller was made after February 1, 2021 and the equipment is to be used in organization and expansion of production in Armenia.
Type |
Subsidy period |
Equipment and components |
Up to an amount equivalent to AMD 200 million |
Up to 42 months |
Up to 120 months |
Over AMD 200 million in foreign currency |
Up to 36 months |
Subsidy size։
- AMD: 8%
- USD: 6%
Grace period։
- For loan principal amount: up to 6 months,
- Maximum amount: AMD 1 billion or foreign currency equivalent
- Fees for loan issuance and service, or early repayment penalty and/or other fines and charges are not envisaged.