ՀՀ Կառավարության Արտադրողականության խթարման նպատակային ծրագրի շրջանակում տրամադրվող Վարկի պայմաններ
ՀՀ կամ ԼՂ տարածքում գրանցված և փաստացի գործունեություն իրականացնող մասնավոր առևտրային կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը (բացառությամբ լիցենզավորվող գործունեություն իրականացնող (բացառությամբ առողջապահության, տրանսպորտի և կրթության բնագավառի կամ պետական մասնակցությամբ առևտրային կազմակերպությունների), որն ապահովում է ստորև թվարկված բոլոր չափանիշներին համապատասխանությունը՝
1. ունի բարվոք վարկային պատմություն, այսինքն, ըստ ԱՔՐԱ տեղեկատվության` վարկի համար դիմելու ամսաթվին նախորդող 12 ամիսների ընթացքում չի ունեցել գումարային 30 օր և ավելի ժամկետով ժամկետանց վարկային պարտավորություններ.
2. ունի բարվոք հարկային պատմություն, այսինքն, վարկի/լիզինգի հայտը ներկայացնելուն նախորդող օրվա դրությամբ առկա ժամկետանց հարկային պարտավորությունները չեն գերազանցել նախորդող տարվա ընթացքում միասնական գանձապետական հաշվից մարված հարկային պարտավորությունների, վճարված պետական տուրքի գումարների և նախորդող տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ միասնական գանձապետական հաշվի մնացորդի հանրագումարի 1 տոկոսը.
Նոր (չօգտագործված) սարքերի և սարքավորումների գնում կամ ներմուծում, պայմանով, որ գնորդի և մատակարարի միջև պայմանագիրը կնքվել է 2021 թվականի փետրվարի 1-ից հետո, և տվյալ սարքերը և սարքավորումները պետք է օգտագործվեն ՀՀ-ում արտադրություն կազմակերպելու կամ արտադրությունն ընդլայնելու նպատակով:
Ժամկետը
Տեսակը
Տրամադրվող վարկի գումարը
Սուբսիդավորման ժամանակահատվածը
Վարկի ժամկետը
Սարք, սարքավորումներ, աղկացուցիչ մասեր
մինչև 200 մլն դրամին համարժեք գումար
մինչև 42 ամիս
մինչև 120 ամիս
ավելի քան 200 մլն դրամին համարժեք գումար
մինչև 36 ամիս
Սուբսիդավորման չափը
• ՀՀ դրամ` 8%
• ԱՄՆ դոլար` 6%
Արտոնյալ ժամկետ
• Վարկի մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամանակահատված՝ մինչև 6 ամիս,
• Առավելագույն գումար` 1 մլրդ ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ
• Վարկի տրամադրման/սպասարկման միջնորդավճարներ, վաղաժամկետ մարման համար տույժեր և (կամ) տուգանքներ կամ այլ վճարներ չեն կիրառվում

Кредиты в рамках целевой программы Правительства РА по повышению производительности
Зарегистрированные в РА или НК частные коммерческие организации или индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность на территории РА (за исключением субъектов, осуществляющих лицензируемую деятельность в сфере здравоохранения, транспорта и образования или коммерческих организаций с государственным участием), удовлетворяющие всем нижеперечисленным критериям:
1. иметь хорошую кредитную историю, т.е. согласно информации АКРА, за 12 предыдущих месяцев не иметь свыше 30 дней просрочек исполнения кредитных обязательств;
2. иметь хорошую кредитную историю, т.е. просроченные налоговые обязательства на дату представления кредитной заявки (заявки на лизинг) не превышают 1% от общей суммы налоговых обязательств, погашенных в течение предыдущего года за счет единого казначейского счета, а также уплаченных государственных пошлин и остатка по единому казначейскому счету за 31 декабря предыдущего года.
Цель։
Приобретение или ввоз нового (неиспользованного) оборудования, при условии, что договор между покупателем и поставщиком заключен после 1 февраля
2021 года и данное оборудование будет использовано на территории РА для организации или расширения производства.
Вид
Срок предоставления субсидии
Срок предоставления кредита
Оборудование, составные части
До 200 млн драмов в эквивалентной сумме в иностранной инвалюте
До 42 месяцев
До 120 месяцев
Свыше 200 млн драмов в эквивалентной сумме в иностранной инвалюте
До 36 месяцев
Размер субсидии։
• В драмах: 8%
• В долларах: 6%
Льготный период:
• Для погашения основного долга по кредиту: до 6 месяцев,
• Максимальная сумма: 1 млрд драмов или эквивалентная сумма в иностранной инвалюте
• Комиссия за предоставление/обслуживание кредита, штраф за досрочное погашение и/или пени и прочие платежи не предусматриваются.