Ֆինանսական հաստատությունների հետ հարաբերությունների բաժնի ղեկավար
Ֆինանսական հաստատությունների հետ հարաբերությունների բաժնի ղեկավարը պատասխանատու է լինելու տեղական և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ Բանկի հարաբերությունների կառավարման և ընդլայնման համար, ջանքեր գործադրելով գործընկերությունների ստեղծման, ֆինանսական միջոցների հայթայթման, համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև Բանկի և արտաքին ֆինանական հաստատությունների միջև հարաբերությունների արդյունավետ համակարգման ուղղությամբ: Նա պետք է սերտորեն համագործակցի շահագրգիռ մասնակիցների, այդ թվում՝ Բանկի ղեկավարների, ռիսկերի կառավարման և համապատասխանության ապահովման թիմերի հետ՝ նպաստելու բիզնեսի զարգացմանը և ռազմավարական նպատակների իրագործմանը:
• տեղական և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների, այդ թվում՝ թղթակից բանկերի, բազմակողմ կազմակերպությունների և զարգացման ֆինանսական հաստատությունների, հետ ամուր հարաբերությունների ստեղծում և պահպանում,
• գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների հետ հաղորդակցման առաջնային օղակի գործառույթների կատարում, լուծելով նրանց կարիքները և ապահովելով սահուն համագործակցություն,
• ֆինանսական հաստատությունների հետ բանակցում և պայմանագրերի՝ վարկային գծերի, վարկային սինդիկատների և ֆինանսական գործիքների մասին պայմանագրերի կնքում,
• ֆինանսական հաստատությունների հետ նոր գործընկերությունների հնարավորությունների բացահայտում՝ օժանդակելու համար Բանկի զարգացմանը,
• ներքին ստորաբաժանումների, այդ թվում՝ գանձապետական, կորպորատիվ բանկինգի, առևտրի ֆինանսավորման և իրավաբանական վարչությունների հետ համագործակցում՝ նպաստելով նախաձեռնությունների արդյունավետ իրագործմանը,
• ֆինանսական հաստատությունների, այդ թվում՝ զարգացման ֆինանսական հաստատությունների, սոցիալական և բնապահպանական նշանակության նախագծերում ներդրողների և առևտրի ֆինանսավորման կազմակերպությունների, կողմից ֆինանսավորման հնարավորությունների օգտագործում և կառավարում,
• երկկողմ և բազմակողմ վարկային գծերի կառավարում, օպտիմալ պայմանների և պայմանագրային պարտավորությունների համապատասխանության ապահովմամբ,
• բոլոր ֆինանսական հաստատությունների հետ իրականացվող գործառնությունների և պայմանագրերի պատշաճ փաստաթղթավորում,
• ֆինանսական հաստատությունների հետ շարունակական գործարար կապերի վերաբերյալ ճշգրիտ գրանցումների պահպանում՝ ժամանակին այդ մասին հաշվետվություններ ներկայացնելով համապատասխան շահագրգիռ մասնակիցներին,
• առկա և հնարավոր համագործակցությունների, բանակցությունների և արդյունքների մասին Բանկի ղեկավարությանը հաշվետվությունների ներկայացում,
• ֆինանսական հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններին, համաժողովներին և ֆորումներին ակտիվ մասնակցություն՝ ֆինանսական հատվածի վերջին միտումների, նորարարությունների և զարգացումների մասին իրազեկ լինելու նպատակով:
• բակալավրի աստիճան տնտեսագիտության, սոցիալական գիտությունների, գործարար վարչարարության կամ հարակից այլ ոլորտներում,
• ներդրումային կազմակերպությունում/հիմնադրամներում/միջազգային դոնոր ֆինանսական կազմակերպություններում առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ,
• խնդիրներ լուծելու գերազանց հմտություններ և բարդ օպերատիվ խնդիրներ լուծելու և կառավարելու ունակություն,
• հաղորդակցման և բանակցություններ վարելու գերազանց հմտություններ, ունակ լինելով համագործակցել թիմի անդամների և արտաքին գործընկերների հետ,
• կարողանալ ուշադրություն դարձնել մանրամասներին կազմակերպչական գերազանց հմտությունների և բազմաթիվ առաջադրանքներ միաժամանակ կառավարելու ունակությամբ,
• ռուսերենի և անգլերենի գերազանց իմացություն:
Խնդրում ենք ուղարկել ինքնակենսագրականը (CV) [email protected] էլեկտրոնային հասցեին` վերնագրում նշելով «Ֆինանսական հաստատությունների հետ հարաբերությունների բաժնի ղեկավար»։

Head of Financial Institutions Relations Division
The Head of Financial Institutions Relations Division will be responsible for managing and expanding the Bank’s relationships with domestic and international financial institutions, focusing on building partnerships, securing funding, promoting collaboration, and ensuring effective coordination between the Bank and external financial institutions. You will work closely with key stakeholders, including senior management, risk management, and compliance teams, to drive business growth and meet strategic goals.
- develop and maintain strong relationships with domestic and international financial institutions, including correspondent banks, multilateral organizations, and development finance institutions;
- act as the primary point of contact for financial institution partners, addressing their needs and ensuring seamless cooperation;
- negotiate and manage agreements with financial institutions, such as credit lines, loan syndications, and financing facilities;
- identify new partnership opportunities with financial institutions to support the Bank's growth objectives;
- collaborate with internal departments, including treasury, corporate banking, trade finance, and legal, to ensure that initiatives are effectively executed;
- secure and manage funding opportunities from financial institutions, including DFIs, impact investors, and trade finance organizations;
- managing bilateral and multilateral credit lines, ensuring optimal terms and compliance with contractual obligations;
- ensure proper documentation for all financial institution transactions and agreements;
- maintain accurate records of ongoing financial institution engagements, providing timely updates to relevant stakeholders;
- prepare reports to the Bank’s management on actual and potential cooperations, negotiations and the results;
- actively participate in industry events, conferences, and forums to stay informed about the latest trends, innovations, and developments in the financial sector.
- bachelor’s degree in Economics, Social Sciences, Business Administration, or a related field;
- at least 2 years of work experience in investment organization / foundations / international donor financial institutions;
- excellent problem-solving skills and the ability to manage and resolve complex operational issues;
- effective communication and interpersonal skills, with the ability to collaborate with internal teams and external partners;
- detail-oriented with strong organizational skills and the ability to manage multiple tasks simultaneously;
Please send your CV to [email protected] by indicating "Head of Financial Institutions Relations Division" in the subject line of the e-mail.